23.1 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

BISTRIȚA: Festivalul concurs „Pană de Păun”, în 16 și 17 noiembrie. Cine sunt artiștii invitați să susțină recitaluri

Festivalul concurs național de interpretare a cântecului popular românesc „Pană de Păun” se desfășoară în 16 și 17 noiembrie, la Bistrița. Organizatorii au anunțat cine sunt interpreții de muzică folclorică invitați să susțină recitaluri speciale.

Festivalul concurs „Pană de Păun” îşi propune descoperirea şi promovarea de noi talente în interpretarea cântecului popular autentic. Festivalul este organizat de Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud și Centrul Cultural „Dacia” Bistrița.

Detalii despre condițiile de participare – descoperiți accesând linkul de mai jos:

Festivalul concurs „Pană de Păun”, în curând la Bistrița: Tinerii între 16 și 30 se pot deja înscrie

Festivalul concurs național de interpretare a cântecului popular românesc „Pană de Păun” a ajuns la ediția a XIV-a. Evenimentul debutează sâmbătă, 16 noiembrie, la ora 18.00, la Centrul Cultural Dacia Bistrița, cu un moment aniversar IOAN LAZĂR.

Seara va continua cu Concursul de interpretare la care sunt invitați să participe tineri interpreți din toate zonele folclorice ale țării.

Moment folcloric IN MEMORIAM – MARIA PETER, cu soliștii Ansamblului Profesionist „Dor Românesc” Bistrița:

  • DOMNICA DOLOGA
  • MIRELA PETRUȘ
  • ANUȚA MOTOFELEA
  • CRISTINA RETEGAN
  • NICOLAE CIOANCĂ
  • OANA MATEI CORUȚI
  • CRISTINA BUGNAR

Duminică, 17 noiembrie, ora 18:00

  • GALA LAUREAȚILOR și decernarea premiilor
  • Recital folcloric cu invitații MATILDA PASCAL COJOCĂRIȚA și GEORGIANA PĂDURARU, ADRIAN STANCA, CLAUDIA TOROP, CIPRIAN ROMAN și ROBERTA BUZURIN (câștigătoarea ediției 2022)

Acompaniază Orchestra Ansamblului Profesionist „DOR ROMÂNESC” Bistrița

  • Dirijor: Horațiu Cigu
  • Prezintă: Cristina Bugnar

Publicul spectator va desemna câştigătorul premiului de popularitate.

Prețul unui bilet: 10 lei.

Biletele se găsesc la casa de bilete a Centrului Cultural „Dacia”.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: