21.6 C
Bistrița
luni, iunie 9, 2025

Copila care a agresat o profesoară – victimă în 4 dosare de exploatare sexuală

Fata de 16 ani care a bătut săptămâna trecută o profesoară de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Beclean se află în control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Aceasta este victimă în patru dosare de exploatare sexuală, potrivit informațiilor furnizate pentru Bistrițeanul.ro de Simona Crișan, coordonatorul Caselor de Tip Familial Beclean.

Săptămâna trecută, o profesoară de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Beclean a ajuns la spital după ce a fost lovită de o elevă de 16 ani.

Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore, iar ulterior a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

Fata locuiește în căsuțele de tip familial de la Podirei și este în clasa a VII-a la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Beclean, având un comportament problematic și un vocabular vulgar, potrivit celor declarate de Gabriela Pascal, directorul Centrului Școlar de Educație Incluzivă Beclean pentru Bistrițeanul.ro.

Tânăra se află în sistemul de protecție de la 8 luni, a fost crescută de mai mulți asistenți maternali din județ până în 2022, având tulburări de comportament, iar din 4 mai 2022 este la căsuțele de tip familial”, a explicat pentru Bistrițeanul.ro Simona Crișan, coordonatorul Caselor de Tip Familial Beclean.

Victimă în 4 dosare de exploatare sexuală

Se pare că fata de 16 ani este victimă în patru dosare de exploatare sexuală, unul fiind încheiat, iar alte trei se află pe rol.

Există patru dosare, unul s-a încheiat și trei sunt pe rol – pornografie infantilă și act sexual cu un minor. În toate are calitatea de victimă. (…) Nu știm dacă se prostituează, bănuim, o sună tot felul de indivizi, pleacă și vine când vrea ea”, ne-a mai spus aceasta.

La rândul său, Gabriela Pascal, directorul Centrului Școlar de Educație Incluzivă Beclean, ne-a explicat că fata vorbește la telefon cu diverse persoane și susține că o protejează oameni cu influență, care o scot din orice situație.

Stare de temere în rândul cadrelor didactice de la CSEI Beclean

Gabriela Pascal spune că există o stare de temere în rândul cadrelor didactice de la CSEI Beclean și că a cerut Poliției să treacă zilnic un echipaj pe aici.

„Am solicitat Poliției să treacă în fiecare zi pe la noi, există un val de temere în rândul cadrelor didactice, majoritatea suntem femei. Am înțeles că a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile în cazul fetei, dar ne întrebăm ce se întâmplă când revine„, a precizat aceasta.

Cea mai afectată de toată situația este profesoara bătută, mai ales că eleva a și amenințat-o că o omoară.

Se pare că eleva nu este mamă, așa cum susține

Potrivit Simonei Crișan, coordonatorul Caselor de Tip Familial Beclean, eleva de 16 ani nu are niciun copil.

Fata susține însă că ar avea o fetiță.

Ea spune că are o fată, pe care o crește un asistent maternal de pe Bârgău. Le-a arătat poze cu fetița colegelor mele, de pe telefonul ei…„, ne-a spus Gabriela Pascal, directorul Centrului Școlar de Educație Incluzivă Beclean.

Mai multe detalii despre acest subiect puteți reciti mai jos:

Incident grav la o școală din Beclean: O elevă a bătut o profesoară și a băgat-o în spital

Profesoara din Beclean a fost lovită de adolescentă în cap! A fost externată în aceeași zi

Drama copilei care a agresat o profesoară: abandonată de părinți, a făcut un copil la 13 ani, pe care l-a părăsit

Mărturiile profesoarei bătute de copila de la Beclean: “A zbierat – pe c***a asta oricum o omor când o mai văd”

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...

Patru prieteni din Bistrița rescriu povestea Brikada, acum Rollin Smoke! Au adus din Belgia rețetele și ospitalitatea care le-au făcut faimoase restaurantele acolo

Brikada a fost și se pare că rămâne un loc al poveștilor frumoase din Bistrița, inspirate și spuse de tineri. Când credeai că farmecul locului va apune după ce Matei (fondatorul localului) a renunțat la administrare, la doar câteva săptămâni distanță aici începe o nouă poveste. Este spusă de două familii de prieteni, care au părăsit Belgia și afacerile de succes...