Primăria Bistrița mărește cele mai mici dintre salariile încasate de funcționarii săi. Aceste majorări vin ca urmare a creșterii salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată. Un salariu mai mare va avea și arhitectul șef al Primăriei Bistrița, tot grație unei modificări legislative…
Consilierii locali ai municipiului Bistrița vor vota la ședința ordinară de săptămâna viitoare un proiect de hotărâre care prevede o majorare a celor mai mici salarii din instituție.
Decizia vine ca urmare a creșterii de la data de 1 iulie 2026 a salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, la 4.325 de lei pe lună. În raportul proiectului de hotărâre se specifică faptul că în bugetul de venituri și cheltuieli al municipiului Bistrița pentru anul 2026 există sumele necesare acoperirii diferențelor rezultate în urma majorării salariale impuse.
Printre cei care au salarii brute mai mici de 4.325 de lei și vor avea salariile mărite se numără un referenți de specialitate cu grad de asistent, debutant, polițiști locali, inspectori, subingineri, casieri, magaziner, paznici sau muncitori calificați.
Și arhitectul-șef va avea un salariu mai mare, întrucât, potrivit unei ordonanțe de urgență, funcția este asimilată celei de „director general”. Salariul brut al arhitectului șef, fără sporuri și alte adaosuri, va fi de 17.498 de lei. Astfel, salariul net (în mână) al arhitectului-șef fără sporuri și bonusuri va fi de 10.236 de lei.













