Vernisajul unei expoziții inedite dedicată sașilor transilvăneni va avea loc astăzi. În inima Bistriței sunt amplasate informații despre hărți, manuscrise și cărți conexe.
O expoziție inedită ajunge în Bistrița. Acest lucru este posibil prin parteneriatul dintre Asociația Culturală Transilvania Medievală și Biblioteca Națională a României. Este vorba despre informații legate de cultura sașilor transilvăneni.
Astăzi, la vernisajul de la ora 18.00 va fi prezent și Thomas Șindilariu.
”Expoziției itinerantă „Andreanum 800 – lege şi constituţie la saşii transilvăneni” ajunge în Bistrița la invitația și prin demersurile Asociației Culturale Transilvania Medievală
Vineri, 26 iunie 2026, de la ora 18, în Piața Centrală va avea loc vernisajul acestei expoziții inedite care va prezenta informații despre hărți, manuscrise și cărți conexe cu tematica dedicată sașilor transilvăneni.
Partenerul acestui demers este Biblioteca Națională a României, expoziția Departamentului pentru Relații Interetnice din fondurile bibliotecii.
Alături de organizatorii Zilelor Medievale și reprezentanții Primăriei municipiului Bistrița la vernisaj va lua parte și domnul Thomas Șindilariu, Subsecretar de Stat în Departamentul pentru Relații Interetnice din cadrul Secretariatului General al Guvernului României” au transmis reprezentanții Primăriei Bistrița.
















