Un cuplu cu 14 copii își exploatează zilnic o parte din minori. Poliția Locală i-a găsit vineri cerșind cu 4 dintre copii, cel mai mic având doar câteva luni. Copiii erau însetați, primul pahar de apă din ziua respectivă primindu-l chiar de la polițiștii locali, iar alții erau bolnavi. Femeia mai are 4 copii despre care nu mai știe nimic, nici unde sunt, cum îi cheamă sau ce vârste au.
Polițiștii locali au dat vineri peste un caz greu de digerat, în Piața Decebal. Un cuplu cu patru copii cerșea printre comercianții din piață, deranjându-i. Cel mai mic avea doar câteva luni, iar cel mai mare 14 ani.
„Unii erau bolnavi, iar alții nu băuseră apă toată ziua. Primul pahar cu apă l-au primit de la agenții Poliției Locale. În timpul intervenției, doi dintre adulți au manifestat un comportament agresiv față de autospeciala Poliției Locale. Aceștia au fost îndepărați din perimetru și conduși la sediul instituției pentru stabilirea identității și aplicarea măsurilor legale”, informează reprezentanții Poliției Locale.
În acest caz a fost sesizată Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Bistrița, care a sesizat mai departe DGASPC. Adulții au fost sancționați cu amenzi în valoare de 1.100 de lei.
Cuplul are domiciliul legal în județul vecin, în comuna clujeană Recea Cristur, însă împreună cu copiii locuiesc de câteva luni într-un adăpost improvizat din comuna Șieu-Măgheruș, unde au grijă de animale, pe perioada verii.
Cei doi au recunoscut că practică ocazional cerșetoria, venind cu copiii în oraș din Șieu-Măgheruș special pentru această activitate. Cuplul are 14 copii, însă femeia a putut da informații doar despre 13 dintre copii…
Despre 4 copii, femeia nu mai știe nimic, nici unde sunt, nici cum îi cheamă sau ce vârste au. Cel mai probabil aceștia sunt în grija statului.

Foto: Poliția Locală













