9.8 C
Bistrița
sâmbătă, noiembrie 8, 2025

Cum a decurs încercarea de zbor a lui Aurel Vlaicu, la Bistrița, în 1912? Aflăm din expoziția „Avioane și Aviatori din Bistrița-Năsăud”

Documente inedite, fotografii, corespondență oficială și resturi de aeronave – toate vor oferi publicului din Bistrița o imagine completă asupra rolului pe care Bistrița-Năsăud l-a avut în istoria aviației românești. 

Un eveniment special, la Complexul Muzeal din Bistrița, săptămâna viitoare. Cu spijinul pasionaților de aviație, aici se organizează o inedită expoziție dedicată istoriei aeronauticii din județ, între anii 1920–1965.

Expoziția aduce în prim-plan destinele unor oameni care au scris, cu pasiune și curaj, pagini memorabile din istoria zborului. Este vorba despre aviatorii Alfred și Erich Dahinten, Valdemar Keller, Mircea Lupoaie, Mihai Berbecariu, aeromodelistul Radu Sângeorzan, planoristul Valeriu Popovici, precum și cariera militară a ofițerului aviator Nicoară Vasile.

Totodată, sunt prezentate episoade și momente care au marcat aviația locală: accidentul aviatic de la Reteag (1927) sau tragedia avionului de pasageri prăbușit lângă Herina (1937).

Avem ocazia, la Muzeul Județean, să aflăm cum au fost înființate aerodromurile Buduș și Jad (1940). Cum a decurs activitatea școlii de zbor fără motor de la Jad (Livezile) sau care este povestea aerodromului Budacu – 1944, folosit în timpul retragerilor Luftwaffe – sunt alte subiecte care vor fi abordate în expoziția „Avioane și aviatori în Bistrița-Năsăud”.

Totodată, avem șansa de a descoperi detalii fascinante despre comandantul aerodromului Budacu, Pokrony Endre.

Prin intermediul unor documente, fotografii și machetele de avion, expoziția redă legătura dintre oameni, aviație și istoria locului.

Organizatori sunt Asociația Prospectorii Istoriei, alături de Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud. Parteneri în proiect:

  • HobbyZone,
  • Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Sucursala Bistrița
  • Rodetectors

Vernisajul expoziției „Avioane și aviatori Bistrița-Năsăud” are loc vineri, 14 noiembrie, de la ora 17.00. Expoziția urmărește cronologic momentele-cheie ale acestei istorii:

  • Încercarea de zbor a lui Aurel Vlaicu la Bistrița (1912);
  • Fotografia aeriană a lui Albert Ziegler (1913);
  • Poveștile aviatorilor locali, între care frații Alfred și Erich Dahinten, Waldemar Keller și Mihail Berbecariu;
  • Tragediile de la Reteag (1927) și Herina (1937);
  • Documentele privind înființarea aerodromurilor Buduș (Budacu) și Jad, în 1940;
  • Activitatea postbelică a școlii de planorism din Livezile și AVIASAN;
  • Pasiunea dusă mai departe prin aeromodelismul lui Radu Sângeorzan, cetățean de onoare al Bistriței;
  • Un planorist ce a adus onoare orașului Bistrița: Valeriu Popovici
  • Cariera aviatorului Nicoară Vasile
  • Evocarea carierei aviatorului Mircea Lupoaie din Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.