14 C
Bistrița
miercuri, iunie 17, 2026

Din Prundu Bârgăului, la naționala de fotbal feminin! Un subofițer de la ISU va lua parte la calificările la Campionatul European

Antrenorul ACS Heniu Prundu Bârgăului, Călin Svoboda, a fost cooptat în stafful tehnic al naționalei Under 19 a României. Echipa se pregătește să plece în Bulgaria pentru calificările la Campionatul European. Antrenorul este și subofițer în cadrul ISU Bistrița.

După ce una dintre jucătoarele ACS Heniu Prundu Bârgăului a fost cooptată la echipa națională de fotbal feminin, micuța echipă de pe Valea Bârgăului mai înregistrează o reușită.

Antrenorul ACS Heniu Prundu Bârgăului, Călin Svoboda, a fost cooptat în stafful tehnic al naționalei Under 19 a României, care se pregătește să plece în Bulgaria, pentru calificările la Campionatul European. Acesta va lua cu el și 4 jucătoare de la ACS Heniu Prundu Bârgăului.

„În acest moment trăiesc o mare bucurie. Este un lucru important care încununează șase ani de muncă”, a precizat, pe pagina de Facebook a clubului, Călin Svoboda.

Echipa României va participa la calificările pentru Campionatul European de Fotbal Under 19, în perioada 1-7 octombrie. Tricolorele fac parte din grupa 11, alături de selecționatele Italiei, Portugaliei și Bulgariei.

Antrenorul echipei Călin Svoboda a terminat Facultatea de Educație Fizică și Sport. Acesta nu doar antrenează fetele de la ACS Heniu, ci este și subofițer în cadrul ISU Bistrița.

Mai puteți citi pe această temă:

FOTO/VIDEO – Fotbalista minune de pe Valea Bârgăului : de la Strâmba, la Campionatul Mondial

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare, Grand Hotel Coroana angajează ospătar: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel COROANA angajează ospătar, Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la TeraSteel și Eurocompozite unde este nevoie de lăcătuși mecanici și muncitori.  Amicii Building angajează ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Oferta completă, mai jos:  

Concept unic în România, lansat la Bistrița: GFT Delta Office, revoluționează piața de apartamente și case prin „Roata Avantajelor”!

Piața de imobiliare din Bistrița intră într-o nouă etapă odată cu lansarea unui concept inovator de către GFT Delta Office, agenție imobiliară recunoscută pentru profesionalism și transparență în domeniul tranzacțiilor imobiliare. Pentru prima dată în România, clienții au posibilitatea de a beneficia de reduceri și avantaje...

Magazinele RRS Eleganza Superiore: Costume pentru orice eveniment, buzunar sau stil, indiferent de vârstă

Domnilor, dacă aveți un eveniment sau trebuie să cumpărați un costum sau piese vestimentare pentru ținute...