16.4 C
Bistrița
duminică, septembrie 14, 2025

DRAMATIC: O pacientă din secția COVID a Spitalului Județean s-a înjunghiat

Clipe de groază în această dimineață în baia unui salon din cadrul Spitalului Județean Bistrița. O pacientă internată cu COVID s-a înjunghiat. Din păcate nu s-a mai putut face nimic pentru ea.

O femeie internată pe secția COVID a Spitalului Județean de Urgență Bistrița a decis să-și încheie socotelile cu viața.

Aceasta era internată în salonul 30 al secției și a mers spre dimineață la baie. Cum nu mai ieșea, s-a verificat starea acesteia.

Din nefericire, femeia se înjunghiase, iar cadrele medicale nu au mai putut face nimic pentru ea.

Incidentul a fost confirmat, pentru Bistrițeanul.ro, de purtătorul de cuvânt al SJU Bistrița.

UPDATE

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Bistrița a transmis un comunicat referitor la incidentul petrecut azi dimineață. Îl redăm în integralitatea sa:

Un eveniment nefericit s-a petrecut în această dimineață la Secția Boli infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Bistrița. O pacientă în vârstă de 55 de ani din Beclean, internată în salonul nr. 30 al secției, de la etajul 4 al unității, s-a sinucis astă-noapte în grupul sanitar din salon. Femeia a fost internată în data de 23 noiembrie cu o formă medie de infecție cu virusul SARS-CoV-2 în Secția Boli Infecțioase, evoluția stării sale de sănătate pe parcursul spitalizării fiind ușor ameliorată, în contextul administrării medicației antivirale, antibiotice, antiinflamatoare și simptomatice, neexistând indicii că pacienta ar avea probleme din sfera psihiatrică.

Pacienta a fost găsită în stare de inconștiență la ora 04.10 de către infirmiere, care au anunțat personalul medical. Medicii au constatat absența funcțiilor vitale și faptul că pacienta prezenta două plăgi înjunghiate, una latero-cervicală dreapta și una în hemitoracele stâng, în zona submamară, aplicând pansamente compresive și inițiind imediat manevrele de resuscitare, la care pacienta nu a răspuns, fiind declarat decesul la ora 5.00. A fost anunțată Poliția, care a deschis o anchetă, și Serviciul de Medicină Legală, care, în urma necropsiei, va stabili cauza decesului”.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...