17.4 C
Bistrița
luni, august 18, 2025

Excelent! Mergem la teatru, ne cumpărăm muzică, filme sau cărți, pe banii angajatorului

Vrei să mergi la teatru? La film? La muzeu sau la un spectacol? Ți-ai cumpăra cărți, muzică sau filme, dar nu ai bani? Aceasta ar putea să nu mai fie o problemă! Parlamentul a adoptat o lege conform căreia angajatorii ne vor plăti toate aceste delicii culturale!

Camera Deputaților a aprobat miercuri, ca for decisiv, un proiect de lege ce vine în sprijinul culturalizării populației.

Mai exact, banii s-ar putea să nu mai fie o problemă pentru cei care doresc să participe la spectacole, să vizioneze filme, să viziteze un muzeu. Chiar și pentru achiziționarea de cărți, filme, cd-uri cu muzică etc.

Asemănător regimului acordării tichetelor de masă, angajatorii vor putea oferi angajaților și tichete culturale.

Potrivit proiectului de lege, tichetele culturale vor avea o valoare lunară de maximum 150 de lei (sau de 300 de lei, dacă vor fi acordate doar ocazional) și vor putea fi folosite la plata bunurilor și serviciilor culturale.

Dacă președintele Klaus Iohannis va promulga această lege, din 2019, angajații s-ar putea bucura de „delicii culturale” pe banii angajatorilor.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.

Petrecere românească, cu muzică live și purceluș la proțap, vineri, la Restaurant Parc!

Restaurant Parc are o surpriză pentru bistrițenii care nu vor să stea acasă, vineri, de Sfânta...