-0.1 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 24, 2026

FOTO: Prundu Bârgăului merge înainte cu super-campusul școlar, deși finanțarea e incertă

Lucrările la cea mai mare investiție în educație din istoria Văii Bârgăului – Consorțiul Școlar Rural Valea Bârgăului au început vara aceasta și ar urma să fie finalizate în prima parte a anului viitor. Investiția se ridică la peste 47 milioane de lei, fiind realizată în procent de circa 40 %. Momentan, finanțarea, care ar trebui asigurată prin PNRR, este blocată, iar primarul Doru Crișan intenționează să dea în judecată statul român dacă nu se găsește o rezolvare.

Anul acesta am făcut pasul cel mai important: a început cea mai mare investiție în educație din istoria Văii Bârgăului – Consorțiul Școlar Rural Valea Bârgăului, un campus educațional și sportiv de peste 47 milioane de lei, finanțat prin PNRR.

Un campus modern care va ridica nivelul educației pentru peste 1.000 de elevi din patru comune partenere și care va transforma Valea Bârgăului într-un model de dezvoltare prin educație și solidaritate. Proiectul a început în vara aceasta și va fi finalizat în prima parte a anului viitor.

Pentru mine, aceasta nu este doar o investiție în ziduri și echipamente, ci o investiție în oameni, în comunitate și în viitor”, spune primarul Doru Crișan.

Proiect este unul ambițios, structurat pe trei mari direcții: Hub Educațional – săli de clasă moderne, laboratoare, bibliotecă, ateliere, cantină și internat; Centrul de dezvoltare a abilităților sportive – săli de antrenament, spații de instruire și vestiare și Centrul Sportiv – terenuri interioare și exterioare, zone pentru competiții și performanță.

Proiectul este realizat în procent de aproximativ 40 %, iar momentan fondurile sunt blocate. Primarul Doru Crișan este furios și intenționează să dea în judecată statul român dacă nu se găsește o rezolvare.

„Lucrările la acest proiect sunt avansate, fiind realizate în procent de circa 40 % și mergem mai departe cu ele.

Nu am primit niciun ordin să opresc lucrările, am un contract, am urmat toți pașii necesari, nu le pot opri. Vedem mai departe ce se întâmplă”, a explicat acesta pentru Bistrițeanul.ro.

Doru Crișan a mai precizat că a depus inclusiv un amendament la Senat prin care a cerut ca proiectul să fie finanțat din altă sursă.

Stresul este maxim, suntem disperați, și alți colegi din țară sunt în aceeași situație”, a mai adăugat primarul din Prundu Bârgăului.

Mai multe detalii despre acest subiect puteți citi mai jos:

Amicii Building va construi campusul școlar de la Prundu Bârgăului, primul astfel de proiect din țară unde chiar încep lucrările

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: