9.8 C
Bistrița
marți, noiembrie 11, 2025

FOTO – Un tribut dedicat Bistriței: Cu ALTFEL de străzi, altfel de peisaje și oameni

Un inedit tribut dedicat Bistriței a ieșit recent la lumină. Arată spectaculos și cuprinde peisaje urbane neobișnuite, în care Bistrița ni se înfățișează într-o lumină cu totul nouă. I-o datorăm Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, și mai ales maestrului Ion Barbu:

Tribute for Bistrița se intitulează albumul de fotografii publicat recent de Centrul Județean pentru Cultură și semnat de cunoscutul grafician și caricaturist Ion Barbu.

Albumul cuprinde câteva spectaculoase instantanee ale pasajelor din oraș, peste care artistul a intervenit cu „replici” pline de umor. Ion Barbu a îndrăznit – cu succes – să și reinventeze cu totul Bistrița. A găsit nume noi pentru pasajele mai vechi ale orașului, după care le-a împodobit cu versuri savuroase aparținând unor clasici sau unor poeți contemporani: 

Este un demers la care ținem foarte mult și de care suntem mândri. Proiectul este derulat de Fundația Societatea de Concerte Bistrița și este realizat cu sprijinul Consiliului Județean, care a susținut financiar acest proiect, prin programul de finanțare nerambursabilă în anul 2020. L-am numit Pasaje literare bistrițene și cuprinde, între altele, și publicarea altor volume.

Aș aminti, între acestea – excelentul volum de poezie sunt zile în care cerul îți moare în brațe, semnat de poeta Andreea Gal, originară din Bistrița. Dar și volumul dedicat scriitorului și publicistului bistrițean George Țâra. Acest din urmă volum, intitulat Ce rămâne din ce trece, a fost coordonat de Alexandru Uiuiu și cuprinde câteva fragmente din publicistica lui Geroge Țâra, dar și câteva emoționante mărturii despre personalitatea complexă și plină de farmec a lui George Țăra…”, a explicat Gavril Țărmure, managerul Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos:

Profesioniștii de la WAXUS Imobiliare sunt alături de tine, de la prima idee de a-ți cumpăra un imobil, până devine proprietatea ta

WAXUS Imobiliare a ajuns și la Bistrița. Cu o experiență de câțiva ani în piața imobiliară,...

FOTO: S-a deschis GRAND Resellux, pe Lucian Blaga! Resigilate, cât vezi cu ochii

Un nou magazin Resellux s-a deschis în Bistrița. Situat pe strada Lucian Blaga, aici găsiți peste...