15 C
Bistrița
duminică, mai 10, 2026

FOTO/VIDEO: Cadoul municipalității pentru tineri, de ziua lor: Z – un parc dedicat tinerilor, unde se pot relaxa, pot practica sporturi sau pot crea

Un parc dedicat lor, unde se pot relaxa, pot practica sporturi sau pot crea – asta le-a pregătit municipalitatea tinerilor, chiar de ziua lor. Surpriza a fost dezvăluită chiar de primarul Gabriel Lazany, înainte ca pe scenă să urce Irina Rimes.

Z – litera pe care a primovat-o primarul Gabriel Lazany în ultima perioadă fără să dezvăluie ce semnifică este un parc dedicat tinerilor. Surpriza a fost dezvăluită în această seară, de primarul Gabriel Lazany, chiar înainte ca pe scenă să urce artista Irina Rimes.

„Este vorba despre un parc al tineretului, unde să îți petreci timpul de calitate”, a declarat primarul Gabriel Lazany.

Acesta va avea o zonă pentru practicarea diferite sporturi, de la tenis de masă, fotbal, baschet, până la fitness în aer liber. La avea zone de relaxare, cu hamace, bănci ergonomice și umbrare, zone pentru selfie-uri, un graffitti wall și chiar și o scenă. Tot aici va fi amenajata o zonă de promenadă și una de food.

Z Park va fi amenajat în locul uneia dintre tribunele stadionului Jean Pădureanul și pe terenul din spatele acesteia, folosit de echipele de fotbal pentru antrenament.  Potrivit edilului, lucrările la acest parc vor începe chiar anul acesta, cu demolarea tribunei stadionului Jean Pădureanu.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Pentru a se evita orice umbră de confuzie privind denumirea Parcului .,…poate că era necesar să se precizeze că ,Parcul Municipal „RegeleMihai I” va dispune în curănd de o zonă dedicată relaxării și practicării unor sporturi pentru tineri!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...