18.2 C
Bistrița
sâmbătă, septembrie 27, 2025

FOTO/VIDEO: Centrul istoric al Bistriței – raiul fructelor și legumelor weekendul acesta

Weekendul acesta, în inima Bistriței, sunt celebrate recoltele toamnei. Pentru prima dată, Toamna Bistrițeană are loc în centrul istoric și nu în Viișoara și a reunit zeci de producători de fructe și legume, lactate și chiar miere din Bistrița-Năsăud, dar și din alte județe. Bistrițenii au profitat de vremea frumoasă și au ieșit la o plimbare prin inima orașului, de unde au plecat cu sacoșele pline.

Zeci de producători de fructe și legume au împânzit astăzi centrul istoric al Bistriței, concentrându-se în jurul Bisericii Evanghelice și pe Pietonalul Liviu Rebreanu.

Pentru prima dată, evenimentul dedicat recoltei toamnei și a producătorilor locali – Toamna Bistrițeană, se desfășoară în centrul istoric al Bistriței. La piața ad-hoc din centrul orașului pot fi găsite fructe și legume de sezon, inclusiv roșii și castraveți, murături, lactate și chiar și castane coapte sau miere.

De la eveniment nu lipsesc nici artizanii locali, care îi așteaptă pe bistrițeni, pe Pietonalul Liviu Rebreanu.

Bistrițenii au profitat de vremea frumoasă și au luat la pas centrul istoric, de unde, nu prea au plecat cu sacoșele goale. Evenimentul este presărat și cu folclor, pe scenă urcând Ansamblul Folcloric profesionist „Dor Românesc” sau Ansamblul folcloric „Cununița” Bistrița.

Bistrițenii care nu ajung astăzi în centrul istoric sunt așteptați și mâine până după-masă să-și aprovizioneze cămara.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Caravana Škoda începe mâine la Bistrița Retail Park!

Bistrița se pregătește pentru unul dintre cele mai așteptate evenimente auto ale toamnei: Caravana Škoda, care va avea loc sâmbătă și duminică, 27–28 septembrie, între orele 10:00 și 18:00, în parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros).

MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița angajează Consilier Vânzări Auto

MATEROM AUTOMOTIVE, unul dintre cei mai importanți dealeri auto din orașul Bistrița, își mărește echipa și lansează o oportunitate de carieră pentru cei pasionați de domeniul automotive și vânzări: Consilier Vânzări Auto.

NOI locuri de muncă, în Bistrița: Se caută bucătar, pizzer, electricieni, sudor MIG/MAG & Electric, lăcătuși și muncitori

INST-Nistor angajează ingineri construcții civile, elecricieni, tehnician decontare / ofertare / licitații, Instalatori. Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer. Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric și lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Fan Courier, Grand Hotel COROANA sau GB Instaplan. Oferta completă, mai jos: