7.7 C
Bistrița
marți, martie 10, 2026

Ghinda, condamnată să rămână cu problemele nerezolvate din cauză că nu aduce destui bani la bugetul municipiului

În cadrul ședinței de Consiliu Local, delegatul sătesc al localității componente Ghinda, a prezentat primarului câteva probleme. Răspunsul edilului a fost unul stupefiant. „De cerut e ușor să ceri. Dacă adunăm pe 20 de ani ce se aduce la bugetul local, din Ghinda, putem face investiția”, a susținut Ovidiu Crețu.

Ședința de Consiliu Local de joi a început prin expunerea problemelor existente în localitățile componente: Slătinița, Ghinda, Sigmir și Sărata.

„Am făcut greșela acum trei ani să le spun la cei din Ghinda că o să mă ocup să se facă trei investiții importante: asfaltarea drumului de la școală până la stațiunea pomicolă, capela și podul. Și de atunci ei mă tot întreabă și eu vă întreb pe dumneavoastră când se vor face aceste investiții”, a întrebat delegatul sătesc de la Ghinda.

Primele două probleme au primit un răspuns mai mult sau mai puțin mulțumitor. Primarul a spus că pentru anul 2019 s-a dublat suma alocată cumpărării de piatră și se are în vedere, cât bugetul permite, asfaltarea drumurilor de piatră.

„Nu sunt de acord cu construirea capelei care e destinată pentru Ghinda, la Slătinița. Ne vom strădui să obținem avizele ca să o facem acolo. Dar nu se poate în Ghinda, în cimitir”, a explicat edilul.

Spiritele s-au încins însă când a venit vorba de cea de-a treia investiție, cea de la pod.

Podul rămâne în cărți, cum s-ar spune, dar vă pot spune, domnule delegat sătesc Someșan, că costul podului respectiv este totalul veniturilor pe 20 de ani care îl aduce Ghinda. Ca să știți despre ce valori discutăm. Că de cerut este simplu. Deci, 20 de ani dacă adunăm ce este adus la bugetul local, din Ghinda, reușim să facem podul”, a răspuns pe un ton ridicat Ovidiu Crețu.

„Atunci mai bine-l fac eu mai ieftin!”, a fost replica, din celălalt capăt al sălii, a delegatului sătesc.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent manager, ingineri

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni, iar STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager, magazioner și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...

BISTRIVET angajează tehnician / inginer producție și Consultant suport vânzări: NOI locuri de muncă la Stewo Năsăud

Compania BISTRIVET angajează Tehnician / Inginer responsabil linie de producție Monariu și Consultant Suport Vânzări & E-commerce Bistrița-Năsăud. GB Instaplan caută instalatori și electricieni. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos: