21.9 C
Bistrița
vineri, mai 3, 2024

N-a fost să fie. Joc frumos, dar Gloria nu ia niciun punct din meciul cu Rapidul

În Complexul Sportiv Polivalent din Unirea, Gloria Bistrița a avut o misiune dificilă la handbal. A întâlnit echipa campioană în campionat și surpriza din grupele Champions League, Rapid București.

Meciul a început la ora 15:15, o oră cel puțin incomodă, însă tribunele au fost pline. Au fost pe ici, colo, câteva scaune goale, însă este de înțeles de ce.

Meciul a început bine pentru bistrițence. Au avut o apărare bună, Dumanska a stat bine în poartă și a scos mai multe mingi, la fel precum omoloaga sa, Diana Ciucă, portarul Rapidului. Nina Zulic și Sonia Seraficeanu au fost principalele marcatoare, alături de pivotul De Araujo. Până la pauză, Gloria dădea impresia că ține meciul în mână.

După 15 minute de pauză dintre reprize, a început calvarul pentru bistrițence. Au căzut din nou psihologic, așa cum se întâmplă aproape la fiecare partidă, în special acasă. Au mers cap la cap până în minutul 55, iar apoi au căzut pradă unor atacuri fulger ale rapidistelor care și-au făcut bine treaba, iar bistrițencele au rămas în urmă.

Partea bună este că jocul a arătat diferit față de cel contra CSM București, unde Gloria a părut prea mică și neînsemnată. Handbalistele au luptat, însă nu suficient de această dată. Partea proastă este că Gloria va intra în noul an pe locul 4 sau 5 în campionat, locul va depinde de câte goluri marchează astăzi, Vâlcea, de la ora 18:00, în partida contra Slatinei.

Transferul Cristinei Laslo încă nu se confirmă. A înscris două goluri în partidă, iar la finalul meciului, cele trei greșeli individuale din atac au costat alte trei goluri în poarta Gloriei. Nici apărarea, poarta și nici atacul nu a mers, iar banca tehnică a părut ușor depașită de situația nu tocmai plăcută.

Echipa Rapidului vine după o serie de meciuri jucate o dată la trei zile. Venită la Bistrița cu o bancă mai subțire decât în alte deplasări, Rapidul și-a turat motoarele și a reușit să producă o bucurie pentru cei 50 de suporteri rapidiști care au contracarat Peluza Albastră, galeria Gloriei.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – CS Rapid București 26-31 (14-12)

Au înscris pentru Gloria: Sonia Seraficeanu – 5 goluri, Nina Zulic – 5, Tamires Morena De Araujo – 4, Nicoleta Dinca – 3, Deborah Kpodar – 3, Zeljka Nikolic – 3, Cristina Laslo – 2, Paula Posavec – 1.