-2.2 C
Bistrița
joi, ianuarie 22, 2026

GRAV ACCIDENT la Leșu: un tânăr de 18 ani a murit, după ce s-a răsturnat cu mașina

Un grav accident de circulație a avut loc noaptea aceasta, la Leșu. Un autoturism, în care se aflau trei tineri s-a răsturnat. Echipajele medicale au găsit la fața locului un tânăr de 18 ani în stop cardio respirator, pe care nu au mai putut să-l salveze, declarând decesul.

Accidentul s-a petrecut noaptea aceasta, în localitatea Leșu. Din primele informații rezultă faptul că un autoturism, în care se aflau trei tineri, cu vârste cuprinse între 18 și 20 de ani, s-a răsturnat.

Echipajele medicale i-au găsit pe doi dintre tineri conștienți, în timp ce al treilea a rămas blocat în autoturism. Acesta era inconștient. Din păcate, tânărul de 19 ani nu a mai putut fi salvat:

„La fața locului, salvatorii au găsit un autoturism răsturnat, sub care se afla un tânăr de 18 ani, inconștient. Acesta a fost extras de pompierii militari și predat echipajelor medicale, însă, din păcate, se afla în stop cardiorespirator și nu a răspuns manevrelor de resuscitare. Decesul a fost declarat la locul intervenției. Ceilalți doi tineri, conștienți și cooperanți, au fost transportați la UPU SMURD Bistrița pentru investigații și îngrijiri medicale”, informează ISU Bistrița.

UPDATE:

„La locul accidentului polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de un tânăr de 19 ani din Leșu a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat. În urma accidentului, din nefericire, un tânăr de 18 ani din Lunca Leșului și-a pierdut viața, rezultând totodată rănirea șoferului și a unui alt pasager de 20 de ani. Testarea cu aparatul etilotest a șoferului a indicat valoarea de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat, la spital fiind totodată dispusă recoltarea de mostre biologice. Cu privire la cele constatate, polițiștii Compartimentului Rutier Sângeorz-Băi continuă cercetările în cadrul unui dosar penal, urmând să fie stabilite cauza și împrejurările producerii evenimentului rutier”, precizează reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Foto: SAJ BN

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: