14.7 C
Bistrița
sâmbătă, martie 14, 2026

HANDBAL: Bistrița s-a calificat în sferturile Cupei României! A bătut-o pe Vâlcea și așteaptă tragerea la sorți

Echipa de handbal a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat partida disputată în Complexul Sportiv Polivalent „Unirea”, începută la ora 17:30, împotriva SCM Râmnicu Vâlcea. Partida a contat pentru calificarea în Cupa României.

Ambele echipe au prezentat din start câteva probleme în rândul jucătoarelor. Gloria avea trase pe tușă patru jucătoare, respectiv pe Dincă, Trifunovic, Zulic și Kpodar, toate accidentate. De cealaltă parte, Vâlcea a jucat fără jucătoare de bază: Elghaoui, Hansson și Roch (menajate probabil sau cu mici probleme medicale). Kovacevic și De Jong sunt tot accidentate.

De la echipa Bistriței, cea mai bună marcatoare a fost Cristina Laslo, iar de cealaltă parte, Irina Glibko, cu 8 goluri. Portarul Arruda a avut un procentaj foarte bun, de 39% (conform statisticilor oferite de Handbal Feminin), atât cât a jucat în repriza a doua.

Daciana Hosu, bistrițeanca ce a jucat pentru Corona Brașov, iar acum la SCM Râmnicu Vâlcea în calitate de portar a stat între buturi tot meciul și a scos un procentaj surprinzător, de 33%.

Meciul a fost unul strâns, fiind puse față în față echipele de pe locul 2 și locul 6 în clasamentul Ligii Florilor MOL. La pauză, Gloria conducea la un gol echipa din Oltenia. A fost o luptă de urmărire până în minutul 40, când Vâlcea a reușit să conducă la două locuri. Nu a durat mult până bistrițencele care jucau în fața popriilor suporteri au preluat frâiele și au surclasat echipa oponentă.

Până la final, Gloria a reușit să marcheze de 30 de ori, iar Vâlcea de 27 de ori.

Marcatoarele Gloriei Bistrița: Cristina Laslo – 10, Tamires Morena De Araujo Frossard – 5, Paula Posavec – 3, Laura Pristăvița – 3, Florina Chintoan – 3, Bianca Bazaliu – 3, Zeljka Nikolic – 2, Sonia Seraficeanu – 1.

Calificată mai departe în competiția de tradiție este CSM București, iar mâine vor fi disputate alte șase partide. În urma rezultatelor va fi organizată tragerea la sorți în data de 28 februarie, iar Gloria poate avea oricare adversar din cele șapte calificate în faza sferturilor.

Se joacă mâine:

  • 11:00 Roman – Slatina
  • 12:30 Știința – Turda
  • 17:30 Ploiești – Mioveni
  • 18:00 Brașov – Galați
  • 18:00 Tg. Jiu – Cisnădie 
  • 18:00 Brăila – Buzău (YouTube gazde)

foto: Adrian Moldovan

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent manager, ingineri

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni, iar STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager, magazioner și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...