22.9 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Iată vin colindători! Pe ecrane MARI, plătiți cu bani grei de Primăria Bistrița

Bistrițenii vor fi colindați anul acesta de….ecrane! Municipalitatea alocă 50.000 de lei ca o caravană cu ecrane să se plimbe pe străzi. Iar bistrițenii să iasă la ferestre pentru a auzi și vedea colindătorii.

În ședința de Consiliu Local de ieri, la rectificarea bugetară, s-au luat 50.000 de lei din ”economiile cu salariile” făcute la Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc”.

Primarul Ioan Turc a cerut, și i-a fost aprobat, ca acești bani să fie folosiți pentru ”Caravana Crăciunului”, idee dată de conducerea Centrului Cultural Municipal ”George Coșbuc”.

Mai exact, o platformă cu ecrane mari și boxe va circula pe străzile municipiului. Pe ecrane se vor vedea diferiți artiști și se vor auzi colinde, iar bistrițenii vor putea ieși la fereastră pentru a-i auzi.

Pe lângă platforma cu ecrane, vor mai fi și două microbuze ale Centrului Cultural Municipal Bistrița, cu ansambluri folclorice locale. În diferite zone ale municipiului, acestea vor poposi și vor colinda. Mini spectacolele acestea vor dura aproximativ 20 de minute.

Justificarea acestei caravane vine în contextul pandemiei, când, organizarea de evenimente destinate sărbătorilor de iarnă, așa cum erau în alți ani, nu e posibilă.

„Caravana Crăciunului”se va deplasa în perioada 23 – 26 decembrie în mai multe zone ale Bistriţei, dar şi în localităţile componente.

Cei 50.000 de lei vor fi folosiți pentru:

  • 30.000 de lei – închirierea maşinii cu platformă, a unui generator de putere mare, a ecranelor led de 4m/5m, a sistemului de sonorizare şi a personalului calificat aferent
  • 6.000 de lei – inscripţionarea maşinilor
  • 4.000 lei – publicitate/promovare
  • 3.000 lei – recuzita necesară celor de la teatrul de păpuşi
  • 3.000 lei – instalaţia de iluminat pentru maşinile care vor transporta artiştii.

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: