Polițiștii au efectuat percheziții în Miceștii de Câmpie. Un bărbat a fost reținut și azi ajunge în fața instanței de judecată. E vorba de Ioan becan, fostul primar al comunei. Acesta este suspectat de comiterea infracțiunilor de abuz în serviciu și delapidare.
Cinci percheziții domiciliare și patru percheziții auto au avut ieri loc la Miceștii de Câmpie. Chiar și un angajat al Primăriei din comună a fost dus la audieri.
Perchezițiile făceau parte dintr-un dosar în care se cercetează infracțiuni de delapidare și abuz în serviciu. Detalii, aici:
Surse Bistrițeanul.ro au confirmat că persoana reținută de polițiști este chiar fostul primar al comunei.
Acesta a fost în fruntea Miceștii de Câmpie timp de două mandate, din 2016 până în 2024.
Ioan Becan va ajunge în fața instanței de judecată cu propunerea luării unei măsuri preventive.
Se pare că alături de Ioan Becan mai sunt trași la răspundere și alți șase inculpați – tot pentru abuz în serviciu. Una dintre persoane încă activează în primăria Miceștii de Câmpie.













