1 C
Bistrița
miercuri, februarie 4, 2026

Jandarmii au împărțit amenzi la primul festival al verii, după ridicarea stării de urgență

Unul dintre primele evenimente în aer liber din Bistrița post stare de urgență a atras și amenzi. Asta pentru că participanții de la festivalul din Schullerwald au uitat măștile acasă.

Aseară a avut loc unul dintre primele evenimente în aer liber, post-stare de ugență. Festivalul s-a desfășurat în Schullerwald și a adunat ceva oameni în pădurea parc. Detalii despre festival AICI.  

Prezenți au fost și jandarmii, care au împărțit amenzi participanților care și-au uitat acasă măștile. Asta deși organizatorii s-au străduit să delimiteze locuri pe iarbă unde ar trebui să stea fiecare.

„Unii bistrițeni au înțeles că nu este nevoie să mai respecte, în plină stare de alertă, măsurile de distanțare socială sau să poarte măști la concertul la care au participat sâmbătă în pădurea Schullerwald. Jandarmii care au asigurat măsurile de ordine publică la concertul organizat sâmbătă 20 iunie în pădurea Schullerwald au constatat că mulți dintre participanți nu au respectat măsurile de distanțare socială și nu purtau mască de protecție conform reglementărilor legale în vigoare, chiar dacă ne aflăm în stare de alertă”, transmite Inspectoratul de Jandarmi Județean, într-un comunicat de presă.

Jandarmii au aplicat amenzi în valoare de 1.250 de lei pentru nerespectarea măsurii privind distanțarea socială și pentru nepurtarea măștilor de protecție.

Foto: Hilltop Festival

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos:  

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.