15.3 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

Amenzi de 25.000 de lei pentru cei care-au sunat aiurea la 112

25.000 de lei este valoarea amenzilor aplicate anul acesta bistrițenilor care au sunat nejustificat la 112, pentru a cere ajutorul jandarmilor, în situații legate de tulburarea ordinii publice, deși nu era cazul, sau după consumul excesiv de băuturi alcoolice.

Atenție, apelurile nejustificate la 112 se sancționează! Amenzile aplicate de jandarmi, de la începutul anului și până în prezent, se ridică la peste 25.000 de lei.

Echipajele de Jandarmerie intervin în sprijinul persoanelor atunci când sunt sesizate prin intermediul Numărului Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112, când se autosesizează cu privire la producerea unor fapte de natură contravențională sau în cazul unor infracțiuni.

De la începutul acestui an au fost constatate 36 de sancțiuni în valoare de 25.300 lei, dintre care 18 avertismente scrise pentru cazurile în care forțele de ordine au fost alertate în mod nejustificat. (O.U.G. 34/2008 sau Legea nr. 61 din 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice)„, explică cei de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud.

Numărul de urgență se apelează atunci când este necesară intervenția agențiilor specializate, pentru asigurarea asistenței imediate în situații în care este periclitată viața, integritatea ori sănătatea cetățeanului, ordinea publică, proprietatea publică sau privată ori mediul.

Pe această cale, amintim cetățenilor faptul că apelarea abuzivă a Sistemului național unic pentru apeluri de urgență 112 constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 1.000 la 2.000 de lei. Săvârşirea din nou a contravenţiei în interval de un an de la constatare se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei.

Conform legii nr. 61 din 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, alarmarea publicului, a organelor specializate pentru a interveni în caz de pericol, ori a organelor de menținere a ordinii publice, prin darea semnalelor de pericol sau, după caz, prin solicitarea intervenției la fața locului, fără motiv întemeiat se sancționează cu amendă cuprinsă între 100-500 lei„, mai spune sursa citată.

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...