15.9 C
Bistrița
vineri, iunie 12, 2026

Mai puțin de jumătate dintre candidați, admiși anul trecut la proba teoretică a examenului auto

Potrivit datelor prezentate astăzi, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural, de șeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Bistriţa-Năsăud, comisar șef de poliţie Claudiu Prodan, mai puțin de jumătate dintre candidați au fost admiși anul trecut la proba teoretică a examenului auto.

Pe parcursul anului 2024 au fost examinate la proba teoretică un număr de 12.401 persoane (-33 față de aceeași perioadă a anului 2023), din care au fost admise 5.734 (-15), reprezentând 46%, iar la proba practică au fost examinate 8.514 persoane (- 128) din care au fost admise 5.423 (-7), reprezentând 63% din numărul celor examinați la proba practică și 40% din numărul celor examinați la proba teoretică”, a explicat acesta.

În ceea ce privește activitatea de examinare a candidaţilor pentru obţinerea permisului de conducere, aceasta se desfăşoară, zilnic, în municipiul Bistriţa pentru categoriile B,C,CE,D și săptămânal, în perioada martie – noiembrie, în orașul Năsăud, pentru categoria A.

Acest lucru se întâmplă deoarece pe raza municipiului Bistrița nu a fost identificat niciun spațiu tip poligon pentru categoria A, care să întrunească prevederile tehnice legale pentru a putea fi autorizat de către Autoritatea Rutieră Română.

În comisiile de examen au fost numiţi atât ofiţeri, cât şi agenţi de poliţie, toţi fiind atestaţi ca examinatori de către Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor Bucureşti, activitatea desfăşurându-se în conformitate cu prevederile legale”, se mai arată în raportul de activitate al instituției pe anul 2024.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.