4.6 C
Bistrița
joi, februarie 5, 2026

Chef Marius Galan, în finala concursului „România, arată-ți farfuria”

După ce, la începutul lui noiembrie Marius Gălan era premiat pentru că a reinventat gustul mâncării de odinioară, în ultima zi de sărbătoare a lunii maestrul bucătar va fi prezent în finala concursului „România, arată-ți farfuria”.

La începutul lunii noiembrie, la Gala Premiilor Radar Media 2023, bistrițeanul Marius Gălan cucerea un premiu special.

FOTO – VIDEO: Marius Gălan, premiat pentru reinventarea gustului mâncării de odinioară, la Gala Premiilor Radar Media 2023

Ultima zi de noiembrie, ziua de Sfântul Andrei, îl prinde pe „Regele Grătarului” tot într-o competiție. Este vorba despre finala concursului difuzat de PRO TV „România, arată-ți farfuria”.

Reprezentanta Ardealului, Elena Rus, s-a oprit în semifinală. Cu toate acestea, județul nostru nu rămâne „descoperit”. Dimpotrivă. Marius Gălan va participa la finală, în platoul emisiunii „La Măruță”, astăzi, la ProTv, de la ora 15.00, ca invitat al lui Cătălin Măruță.

Pentru ca totul să iasă perfect, tot bistrițeanul este responsabil, parțial, și de decor: grătarele din finală au fost puse la bătaie tot de maestrul bucătar bistrițean.

Concursul „România, arată-ți farfuria” reprezintă un traseu gastronomic prin Moldova, Ardeal, Dobrogea Muntenia, Maramureș, Banat, Oltenia și Crișana. Echipa PRO Tv a traversat 18 județe pline de gust și frumusețe. „6 000 de kilometri în lung și în lat, trei săptămâni de filmat și de gătit, o mulțime de rețete și nici nu se mai știe câte farfurii pline ochi cu mâncare bună”, notează echipa concursului. Detalii – AICI.

Despre performanțele lui Marius Gălan, puteți să recitiți mai jos:

FOTO/VIDEO: Marius și Alin – bistrițenii care i-au gătit Andrei de ziua ei! În weekend fac show culinar VIP la Romaero Băneasa

FOTO: Marius Gălan le-a gătit vedetelor prezente la emisiunea „La Măruță”, care a împlinit 16 ani

Marius Galan, „Regele Grătarului”, i-a ispitit cu bucatele sale pe Pavel Bartoș și Horia Brenciu

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos:  

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.