8 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 25, 2026

Peste 90 de bistrițeni infectați cu COVID 19. Național, 337 noi cazuri în 24 de ore

Testele COVID-19 au ieșit pozitive pentru 93 de bistrițeni, până la această oră. Dintre aceștia, 10 au decedat. La nivel național s-au înregistrat 337 noi cazuri în 24 de ore. Până acum, 362 de români au decedat și 1.217 s-au vindecat.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat statistica privind infecțiile cu COVID-19 la nivel național.

În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 337 de noi cazuri pozitive, numărul total al celor infectați ajungând la 7.216. Dintre aceștia, 362 și-au pierdut viața, iar 1.217 s-au vindecat și au fost externați.

La ATI, în acest moment, sunt internați 245 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 23.353 de persoane. Alte 67.317 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 74.827 de teste.

La nivelul județului nostru, situația epidemiologică azi, 15.04.2020, este următoarea:

  • 489 persoane în carantină instituționalizată;
  • 672 persoane în izolare la domiciliu;
  • 93 cazuri confirmate de Covid-19, dintre care șase cadre medicale și un polițist;
  • 10 decese;
  • 34 persoane vindecate (dintre care trei din cele șase cadre medicale confirmate).

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.