12.5 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

Prefectul Stelian Dolha: În municipiul Bistrița, școala începe în scenariul GALBEN! Sperăm cât de repede să ajungem în scenariul VERDE

Școlile se deschid luni – au anunțat autoritățile centrale. În funcție de incidența cazurilor COVID, se merge la clase în scenariul verde, galben sau roșu. În municipiu, școlile vor funcționa după scenariul GALBEN. „Sperăm să ajungem la scenariul verde cât de repede”, a declarat Stelian Dolha, prefectul județului.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat azi deschiderea oficială a școlilor, începând cu 8 februarie, din al doilea semestru din anul școlar 2020- 2021.

În funcție de incidența cazurilor COVID, fiecare oraș / comună va pune în aplicare propriul scenariu după care se vor desfășura orele.

„În localitățile în care sunt puține cazuri, în scenariul verde, toți copii merg la școală și la grădință. În scenariul galben, copiii de grădiniță merg la grădiniță, clasele 1-4 merg la școală, iar din ciclu secundar merg copiii din clasa a 8-a și la liceu tinerii din clasa a 12-a care se pregătesc pentru Bacalaureat. În localitățile cu scenariul roșu merg fizic doar copiii de grădiniță și clasele 1-4 la școală, restul vor face școala online. În localitățile care intră în carantină, evident, toată lumea stă acasă”, a anunțat după-amiază Klaus Iohannis.

Întrebat CUM va începe școala în municipiul Bistrița, prefectul Stelian Dolha a explicat că la noi se aplică scenariul GALBEN.

„În municipiul Bistrița, școala va începe în scenariul galben: grădinița, clasele I-IV, a VIII-a și a XII-a la școala, față-n față. Restul, online! Noi sperăm cât de repede să ajungem la scenariul verde, pentru că județul nostru este pe scenariul verde. Doar câteva localități sunt pe scenariul galben. Deci sper cât de curând să fim toți în scenariul verde”, a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, prefectul Stelian Dolha.

Conform informațiilor oficiale raportate astăzi, incidența pe județul Bistrița Năsăud este de 0,99/1.000 de locuitori.

Conform tabelului cu incidența pe fiecare oraș/comună, școala va începe așa:

  • Milaș – scenariu ROȘU
  • Bistrița, Ilva Mică și Mărișelu – scenariu GALBEN
  • Restul orașelor și comunelor- scenariu VERDE

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...