7 C
Bistrița
miercuri, decembrie 10, 2025

Primăria Bistrița se împrumută din nou din bancă. Pe ce vor merge banii

Consilierii locali și-au dat acordul în ședința ordinară de ieri pentru ca primăria să ia un împrumut pentru cofinanțarea la proiectul de reabilitare termică a blocurilor. Municipalitatea se va împrumuta cu mai bine de 7 milioane de lei.

După împrumutul pentru pârtia de schi și alte câteva investiții, Primăria Bistrița se pregătește să mai ia un credit, în valoare de 7,3 milioane de lei. Acesta va fi folosit pentru asigurarea cofinanțării Primăriei Bistrița în proiectul de reabilitare termică a blocurilor. Creditul va fi restituit în maxim 10 ani.

În cadrul ședinței de Consiliu Local de ieri, consilierii locali și-au dat acordul pentru încă o îndatorare a municipiului. Consilierul Local Ioan Peteleu a ținut să precizeze faptul că primarul Ovidiu Crețu susține că banii vin să cofinanțeze aceste proiecte, însă, în realitate edilul ar avea alte planuri cu ei, nu cele trecute în hotărârea de Consiliu Local.

„Creditele noastre sunt undeva la 8%. Este momentul când putem lua un credit foarte ușor și este o soluție atunci când ai probleme. Eu apreciez că strategia bugetară a fost una bună”, a fost explicația primarului Ovidiu Crețu.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.