ASR Principele Nicolae va petrece două zile în Bistrița-Năsăud, cu ocazia evenimentului Memoria culturii românești – dedicat anului jubiliar Regina Maria – 150 de ani de la naștere. Principele Nicolae va ajunge și la Centrul „Micul Prinț” din Bistrița, dar și la două școli de pe Valea Bârgăului.
Clubul monarhiștilor bistrițeni a transmis care este programul complet al evenimentului.
„Activitatea ASR Principele Nicolae în cele două zile când se va afla în județul nostru nu se rezumă doar la proiectul Clubului Monarhiștilor Bistrițeni.
ASR Principele Nicolae a fost invitat să viziteze școlile gimnaziale din Tiha Bârgăului și Mureșenii Bârgăului, Colegiul Național Andrei Mureșanu și Centrul de Resurse și Referință în Autism „Micul Prinț” (Asociația Autism Europa) din Bistrița”, a transmis Clubul Monarhiștilor Bistrițeni.
La Centrul „Micul prinț” vizita are loc în cadrul proiectului „Bistrița – Oraș Autism Friendly”.
Proiectul a fost inițiat și coordonat de dr. Ana Dragu, psiholog clinician, psihoterapeut și fondator al Centrului „Micul Prinț”.
În cadrul întâlnirii, Alteța Sa Regală va participa la grupul de abilități de viață independentă al copiilor și adolescenților din programul terapeutic. Va discuta cu specialiștii și părinții acestora. Va asista și la un miniconcert susținut de pianistul Eduard Dragu, tânăr autist și ambasador al campaniei de conștientizare derulate de asociație.
„Prezența Alteței Sale Regale confirmă importanța pe care incluziunea și respectul față de diversitate o capătă în România. Este o onoare pentru echipa noastră să poată arăta, prin fapte, ce înseamnă intervenția personalizată și munca de echipă în sprijinul copiilor cu autism”, a transmis Ana Dragu, fondator al centrului.
Centrul „Micul Prinț”, înființat în 2007, este o structură specializată în autism din Bistrița-Năsăud. A devenit un reper național în domeniul intervenției terapeutice, formării specialiștilor și sprijinului acordat familiilor.
BISTRIȚA, primul oraș Autism Friendly din România! Cum te poți alătura inițiativei
„Răspunzând la aceste invitații, ASR Principele Nicolae va fi în data de 22 octombrie 2025 la Tiha Bârgăului (Tureac) și la Mureșenii Bârgăului, începând cu ora 10:00. Aici va fi primit de oficialitățile locale, la Târgul Tradițional de Toamnă.
În prezența prof. Vasile Șteopoaie, inspector general al ISJ BN, va avea loc un dialog cu elevii școlilor mai sus menționate, în cadrul programului Săptămâna Verde.
În 22 octombrie, ASR Principele Nicolae va răspunde invitației Colegiului Național Andrei Mureșanu. Aici se va întâlni cu membrii Clubului de lectură, la ora 16:30.
În 23 octombrie, la ora 10:00, ASR Principele Nicolae va fi în mijlocul copiilor din Centrul de Resurse și Referință în Autism „Micul Prinț” (Asociația Autism Europa) din Bistrița. Centrul este coordonat de dr. Ana Dragu, psiholog clinician, psihoterapeut și fondator al acestui centru.
La școlile pe care le va vizita, ASR Principele Nicolae va face donații de carte – Istoria Monarhiei din România”, au mai transmis Monarhiștii Bistrițeni.
Foto @ Arhivă