9.5 C
Bistrița
vineri, noiembrie 21, 2025

FOTO/VIDEO – Promenada inimilor, organizată de cluburile Rotary din Bistrița și Năsăud, în parcul municipal: „Incredibil cum ignorăm ce este mai important în viață”

Energie, veselie și multă bună-dispoziție, în această după-amiază, în parcul din Bistrița. Promenada Inimilor a reunit sute de bistrițeni de toate vârstele – conștienți de importanța mișcării și a sportului. „Este incredibil cum alergăm după câștiguri financiare și premii, ignorând cu atâta seninătate cel mai important lucru: sănătatea…”

Ne bucurăm mult că evenimentul inițiat de Rotary Bistrița acum aproape 10 ani continuă tradiția. Ne dorim să conștientizăm publicul larg în legătură cu sănătatea și prevenția bolilor cardiovasculare, prin mișcare. Am amenajat un stand cu informații esențiale despre felul în care pot fi prevenite bolile cardiovasculare. Participanții se pot servi cu mere și prune oferite gratuit de partenerii noștri. Se pot face, tot aici, măsurători gratuite de tensiune și puls. Am pregătit și un colț foto, dar și o tombolă cu premii generoase”, a explicat Critian Naghiu, președintele Clubului Rotary Bistrița.

Acesta a mai explicat că traseul Promenada Inimilor are aproape 1700 de metri, fiind înregistrat la autoritățile locale. „Este de dorit și este recomandat să parcurgem acest traseu zilnic sau măcar săptămânal, pentru a ne menține sănătatea”, a mai spus Cristian Naghiu.

Între cei care s-au încumetat să parcurgă traseul Promenada inimilor – i-am întâlnit și pe Patrick (8 ani) și Eva (13 ani).

Am venit pentru că ne-a invitat tata la o plimbare. Am primit niște tricouri frumoase, am înțeles că este și o tombolă cu premii. Nu e mare lucru, facem o tură de parc. Și de fapt e întotdeauna distractiv să ne plimbăm prin parc!”, ne-a explicat Eva. 

Marșul este organizat în fiecare an de Cluburile Rotary Bistrița, Rotary Bistrița Nosa și Rotary Năsăud, fiind coordonat de profesorul și antrenorul Virgil Rus.

În funcție de vremuri și vreme, bistrițenii se adună aici, în parc pentru a participa la Promenada Inimilor. Ce putem face pentru a avea o inimă sănătoasă?

Doctorul Dănuț Cocoi spunea că peste 17 milioane de persoane mor anual în lume din cauza unor afecțiuni cardiace – infarct, AVC și multe altele.

Să ne ferească Dumnezeu, dar trăim într-o perioadă în care avem acces la atâtea informații, pe care parcă nu știm să le folosim! Ce putem face, așadar, pentru a ne menține inima sănătoasă?

Cel mai accesibil și simplu mod de a ne păstra sănătatea este mersul. Plimbarea în natură, la pas. Ulterior, în funcție de intesitate, ea poate fi ajustată de specialiști ca să devină un mijloc specific de întreținere a sănătății.

Acesta este principalul mesaj pe care cluburile Rotary din Bistrița și Năsăud vor să-l transmită azi, raportat la pericolele cu care ne confruntăm la nivel mondial, în fond.

Promenada Inimilor marchează acest aspect al menținerii sănătății inimii prin mișcare.

Dacă ar fi să facem un exercițiu de imaginație – și am fi nevoiți să facem 100.000 de genuflexiuni ca să trăim – oare câți dintre noi ar mai trăi? Inima nu ne cere acest lucru.

10.000 de pași pe zi sunt recomandați de Organizația Mondială a Sănătății, pentru a avea o inimă sănătoasă. Nu e așa de mult. Traseul nostru Promenada inimilor are aproximativ 1600 de metri, adică aproximativ 2.000 de pași.

Ar fi indicate, practic, cam cinci ture de parc pe zi. Câți dintre noi parcurgem aceste ture, pentru a avea o inimă sănătoasă?

Dacă am merge la spitale, dacă am verifica statisticile ca să ne convingem câți suferă cu inima sau câte probleme există – am fi îngroziți. Cea mai importantă componentă a vieții noastre este sănătatea. Este incredibil cum alergăm după câștiguri financiare și premii, ignorând cu atâta seninătate cel mai important lucru: sănătatea… Pentru că fără sănătate, nu avem nimic...”, a precizat prof. Virgil Rus pentru Bistrițeanul.ro.

Parteneri în desfășurarea evenimentului Promenada inimilor au fost Serviciul Salvamont BN și salvatorii de la UPU Bistrița – care au făcut scurte demonstrații a metodelor de prim ajutor.

La tombola Promenada Inimilor, s-au pus la bătaie câteva premii speciale:

  • 1 acumulator Rombat pentru autoturism – de la Rombat
  • 2 zboruri cu avionul oferite de Radu Ciolpan
  • 2 consultații la avocat Vultur Dorin
  • 2 consultații la OftalmoMED oferite de dr. Florin Pop
  • 2 vouchere de câte 100 lei la Magazin Mondoprima de pe str. Petre Ispirescu
  • 5 vouchere la Coșarul de fum și șemineu
  • 10 vouchere în valoare de 150 lei fiecare pentru produse de la Multimasimex
  • 5 consultații la cabinetul de cardiologie Dr. Dănuț Cocoi
  • 2 consultații ORL la dr. Demian Alexandru Adrian
  • 2 consultații stomatologice la dr. Doru Stere
  • 2 consultații la dr. Ionel Ruști
  • 2 consultații la Clinica Stomatologică Smart Smile Bistrița (Str. Sigmirului nr. 10), oferite de dr. Adrian Mureșan
  • 2 consultații stomatologice la dr. Andrei Halmaghi (Anidental, str. CR Vivu nr. 60)
  • 1 voucher cu 2 antrenamente funcționale, valabil 30 zile, oferite de prof. Virgil Rus
  • 1 voucher antrenament cu 2 ședinte fitness pe aparate, valabil 30 zile, oferite de prof. Virgil Rus
  • 1 voucher evaluare functionala compozitie corporala, valabil 30 zile, oferit de prof. Virgil Rus

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurant Giulia lansează GASTROLINE – noul standard în catering premium

După ce și-au consolidat reputația și i-au cucerit pe bistrițeni cu evenimente memorabile, organizate ireproșabil în...

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos:  

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...