5.4 C
Bistrița
sâmbătă, noiembrie 15, 2025

PSD Bistrița-Năsăud: Doar investind masiv în companiile locale putem spera la bunăstare națională

Am semnat proiectul Ordonanței de Urgență care alocă cel mai important sprijin pentru mediul de afaceri în vremuri de criză. Alocăm în total peste 17 miliarde de lei pentru antreprenorii și companiile românești!

Am proiectat scheme majore pentru un ajutor de stat sub formă de garanţii care acoperă maximum 90% din creditele bancare acordate pentru investiţii şi/sau pentru susţinerea activităţii curente.

Venim și cu o componentă nerambursabilă de maximum 10% din valoarea creditelor, care este finanțată integral din bugetul de stat.

Prin programul IMM PROD susținem industrializarea economiei, prin RURAL INVEST finanţăm afacerile din mediul rural, GARANT CONSTRUCT este destinat sectorului construcţiilor iar INNOVATION este conceput pentru a încuraja proiectele inovative bazate pe noile tehnologii.

Mulțumesc întregii echipe care a lucrat non-stop împreună cu conducerile celor trei fonduri din subordinea Ministerului Finanțelor.

Ambiția noastră este ca aceste 7, 5 miliarde de lei să ajungă rapid în economie, iar Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii, Fondul Român de Contragarantare și Fondul de Garantare a Creditului Rural să devină astfel piloni strategici pentru relansarea economiei românești.

Împreună cu cele 10 miliarde de lei alocate programelor IMM Invest și IMMAgro, lansăm cel mai ambițios proiect național de susținere a firmelor mici și mijlocii din România!

Doar investind masiv în companiile locale putem spera că vom putea aduce bunăstare națională.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos:

Profesioniștii de la WAXUS Imobiliare sunt alături de tine, de la prima idee de a-ți cumpăra un imobil, până devine proprietatea ta

WAXUS Imobiliare a ajuns și la Bistrița. Cu o experiență de câțiva ani în piața imobiliară,...