22.8 C
Bistrița
joi, septembrie 4, 2025

Restricții de circulație, sâmbătă, pe mai bine de 15 străzi din Bistrița, cauzate de Semimaratonul Invictus și Jocurile Special Olympics

Bistrițenii ar face bine să lase sâmbătă mașinile acasă, întrucât mai bine de 15 străzi vor fi închise în prima parte a zilei, din cauza Semimaratonului Invictus și a Jocurilor Naționale Special Olympics, găzduite anul acesta de Bistrița.

Potrivit unei informări a Poliției Locale, sâmbătă, evenimentele care au loc în Bistrița, duc la închiderea mai multor străzi.

Sâmbătă are loc Semimaratonul Eroilor Invictus, ajuns la ediția a III-a, care duce la închiderea Pieței Centrale, a Pieței Unirii, a parcării Sălii Polivalente și a străzilor: Dornei, Gheorghe Șincai, Mihai Eminescu, Lupeni, Barbu Ștefănescu Delavrancea, Ecaterina Teodoroiu, Vasile Conta, Parcului, Nicolae Titulescu, Mihail Kogălniceanu, I. L. Caragiale și a Parcului Municipal. Aceste străzi și zone vor fi închise în intervalul 07:00 – 16:00.

„Rugăm proprietarii de autovehicule care locuiesc sau au mașini parcate pe aceste străzi să le mute în alte zone, pentru a facilita buna desfășurare a evenimentului. Poliția Locală Bistrița va fi prezentă cu întreg efectivul disponibil pentru a asigura măsurile de ordine publică, pentru redirecționarea circulației și pentru siguranța participanților la aceste evenimente”, precizează reprezentanții Poliției Locale.

Tot sâmbătă, are loc, între orele 17:00 și 18:00 Cursa Flăcării Speranței, din cadrul Jocurilor Naționale Special Olympics, găzduite anul acesta de Bistrița. Evenimentul duce la restricționarea accesului în Piața Unirii, Piața Centrală, parcarea Sălii Polivalente și străzile Ecaterina Teodoroiu și Barbu Lăutaru.

Puteți citi mai multe despre aceste evenimente, mai jos:

1500 de alergători, așteptați sâmbătă la Bistrița, la Semimaratonul Invictus

Bistrița, gazda celui mai așteptat eveniment dedicat incluziunii: Jocurile Naționale Special Olympics!

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Caravana Škoda revine la Bistrița: Două zile de test drive, surprize și distracție pentru toată familia

Caravana Škoda vine din nou la Bistrița! În 27 și 28 septembrie 2025, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) va deveni punctul de întâlnire pentru pasionații de mașini și tineri, dar și pentru familiile care caută o mașină încăpătoare și o experiență distractivă de weekend.