14.1 C
Bistrița
sâmbătă, septembrie 13, 2025

S-au jucat cu focul și i-a costat scump! 6 persoane s-au ales cu dosar penal după ce au fost prinse cu artificii și petarde

300 de kilograme de articole pirotehnice au confiscat în ultimele zile polițiștii din diverse zone ale județului. 6 persoane s-au ales cu dosar penal, pentru că au scos la vânzare artificii și petarde fără a avea autorizație sau documente pe aceste articole.

În urma acțiunilor desfășurate de polițiști în ultimele zile s-au deschis 7 dosare penale și au fost confiscate aproape 300 de kilograme de articole pirotehnice. Doar în data de 30 decembrie, polițiștii au confiscat 210 kilograme de articole pirotehnice și au întocmit trei dosare penale.

Au fost prinși un bărbat de 38 de ani în timp ce vindea fără drept articole pirotehnice într-o florărie din Beclean, un bărbat de 31 de ani din Uriu care vindea petarde și artificii în Cristeștii Ciceului și un bărbat de 34 de ani din Bistrița, care comercializa astfel de produse în Năsăud.

În 29 decembrie, polițiștii au mai confiscat 86 de kilograme de articole pirotehnice și au mai deschis trei dosare penale. Printre cei care s-au ales cu dosar penal s-a numărat și o femeie de 39 de ani din Tureac, ce vindea petarde și artificii chiar la magazinul alimentar din localitate.

Aceeași activitate o desfășura și o femeie de 47 de ani din Ilva Mare, tot la magazinul din localitate. De asemenea, a fost prins un bărbat de 46 de ani din Lunca Ilvei, care se folosea de magazinul din localitate pentru a vinde petarde și artificii.

În 28 decembrie, polițiștii au întocmit un dosar penal ca urmare a neregulilor constatate la un magazin din Bistrița.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos: