2.5 C
Bistrița
miercuri, ianuarie 28, 2026

S-au sucit lucrurile la Chefi la Cuțite: E pentru prima dată când bârgăuancele au pățit așa ceva

Încă o confruntare, la cuțite. Orgoliile au dat peste farfurie, iar tensiunea a ajuns la cote maxime. Ambele bârgăuance au experimentat câte un lucru care nu li s-a mai întâmplat în această competiție. „Nici nu știm cum să reacționăm!”

Bârgăuancele Elena Rus și Ștefania Manea s-au ținut tari pe poziții, ajungând la cea de-a cincea confruntare pe echipe. 

Prima sucire a lucrurilor

Deoarece echipa Ștefaniei a câștigat confruntarea anterioară, echipa galben și-a putut alege în această seară preparatul cu care să impresioneze.

Pentru papilele gustative ale chimiștilor, jurații serii, echipa galben a gătit halibut, echipa Elenei (albastru) a gătit crap, iar echipa verde, nisetru.

Preparatele au avut la dispoziție 75 de minute pentru a arăta și a avea un gust excepțional.

După ce au gustat din preparate, voturile au adus multă tensiune în bucătărie. După ce echipa verde a primit două farfurii, iar cea galbenă patru, echipa albastră a câștigat prima confruntare! Aceștia au primit cinci farfurii, simțind pentru prima dată gustul victoriei.

Astfel, Elena s-a salvat pentru prima dată. 

„Nici nu știm cum să ne bucurăm. De unde să știm? Că noi așa ne-am legat de bancurile astea de lucru de nici nu ne mai venea să plecăm”, a zis Elena.

Și la battle s-au sucit lucrurile

La battle au intrat echipele verde și galben. Ștefania a izbucnit în plâns, din cauza tensiunii ce a atins cote maxime, la ei în echipă. 

Preparatele pentru chefi trebuiau să pună în valoare prospețimea legumelor și fructelor, combinațiile fiind gata făcute.

Ca de fiecare dată, concurenții au tras bilețele cu numele „rivalilor” și și-au împărțit preparatele. 

Aș vrea să primesc fenicul cu telemea. Dar ar fi preaaa”, a zis Ștefania Manea.

Dacă se părea că Cineva de sus a auzit dorința ei, primind de la Robert această combinație, lucrurile s-au schimbat.

Voi veți găti de fapt cu ceea ce ați dat celorlalți”, a anunțat Gina.

Astfel, Ștefania a avut de gătit varză roșie cu vin roșu. 

Chefii au fost extrem de dezamăgiți de preparate, oferind chiar și o notă de 0. Punctajul minim a fost trei, iar maxim a fost 12.

Ștefania s-a salvat primind opt puncte.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: