10.7 C
Bistrița
vineri, mai 1, 2026

Secția Anestezie-Terapie Intensivă a Spitalului Județean va avea cu 14 paturi în plus! Se fac angajări:

Consilierii județeni își vor vota săptămâna aceasta creșterea numărului de paturi la Anestezie-Terapie Intensivă, una dintre cele mai solicitante secții a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița. Creșterea numărului de paturi implică și angajări: 3 medici specialiști, un fiziokinetoterapeut și minim 7 infirmiere.

Pe masa consilierilor județeni la ultima ședință din acest an se află o solicitare a reprezentanților Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița privind mărirea numărului de paturi de la Secția Anestezie – Terapie Intensivă.

Secția are momentan 20 de paturi și se propune creșterea acestora la 34, cu 14 paturi în plus. 5 paturi dintre cele nou înființate vor fi destinate supravegherii post-anestezice.

Creșterea numărului de paturi va duce la un număr mai mare de persoane care lucrează în această secție. Astfel, se propune angajarea a 3 medici specialiști de ATI, a unui fiziokinetoterapeut și a 7 infirmiere.

Doar la Secția ATI, una dintre cele mai solicitante și dificile din Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița lucrează 211 persoane. În total, în unitatea spitalicească lucrează 2.683 de persoane, Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița fiind unul dintre cei mai mari angajatori din Bistrița-Năsăud.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: