9 C
Bistrița
duminică, martie 22, 2026

Super-performanță! La aproape 60 de ani, Paraschiva Borș participă la Campionatul european de alergare montană

Paraschiva Borș, soția primarului comunei Maieru ia astăzi startul la Campionatul european de alergare montană din Portugalia. Aceasta va participa la cursa de 8 km.

La aproape 60 de ani, Paraschiva Borș continuă să participe la competiții internaționale de alergare și încă se întoarce acasă cu medalii și rezultate foarte bune.

Astăzi, sportiva va lua startul la Campionatul european de alergare montană, din  Machico-Madeira, Portugalia. Aceasta va participa la cursa de 8 km.

Paraschiva Borș este soția primarului comunei Maieru, alături de care a participat la mai multe competiții.

Paraschiva Borș, care este și profesoară de sport, s-a apucat de alergat în urmă cu ceva ani, pentru a scăpa de insomnii. Acestea au trecut, însă alergarea s-a transformat în pasiune și mai apoi în mod de viață, aducându-i profesoarei medalii și chiar și câteva recorduri naționale.

Cea mai apropiată de suflet îi este alergarea montană, asta și pentru că adoră să petreacă timpul liber în natură, cutreierând dealurile și pădurile din comuna Maieru.

Foto: Paraschiva Borș FB

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Felicitări Maxime tuturor atleților Masters din Romania!
    Totusi, precizati ca se participa la categoria Masters, învățați sa va documentați înainte sa redactati un articol, altfel puneți într-o ‘lumina proasta’ atletii seniori. Precizati acolo ca federația romana nu oferă absolut nimic, toate cheltuielile se fac din buzunarul propriu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....