3.9 C
Bistrița
vineri, noiembrie 7, 2025

Trei accidente rutiere, în mai puțin de o oră! Printre victime, un copil de 9 ani

În nici o oră au avut loc trei accidente în zone diferite ale județului. Printre victime se numără un copil de 9 ani, care a fost lovit de un autoturism. Din fericire, starea sa nu este gravă.

Seria de accidente a început cu un copil de 9 ani, care a fost lovit de o mașină în localitatea Telciu, pe DN17C. Copilul a fost găsit de echipajele medicale SMURD conștient, prezentând multiple excoriații și o fractură de membru inferior.

„Un bărbat de 65 de ani, din județul Maramureș, în timp ce conducea un autoturism pe DN17C, prin Telciu, a surprins și accidentat un minor de 9 ani, care circula cu bicicleta pe acostament și care ar fi pătruns pe partea carosabilă fără să se asigure. În urma accidentului rutier a rezultat rănirea minorului. Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, Diana Pintea, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud

La o oră distanță, pe DN17, a avut loc o coliziune între două autoturisme. Din fericire nimeni nu a fost rănit, pompierii militari asigurând măsurile de protecție împotriva incendiilor.

„Un bărbat de 39 de ani din Suceava, în timp ce conducea un autoturism pe DN17, ar fi efectuat un viraj la stânga fără să se asigure corespunzător, moment în care a fost colizionat de un alt autoturism, care era angajat în efectuarea unei manevre de depășire neregulamentară, condus de un bărbat de 44 de ani din Cluj-Napoca. Accidentul rutier s-a soldat doar cu pagube materiale”, a declarat Diana Pintea.

Aproape concomitent, în Bistrița Bârgăului era lovit de o mașină un alt pieton. Este vorba despre o femeie de 74 de ani, găsită de echipajele medicale conștientă, cu un traumatism cranio-cerebral și multiple excoriații. Aceasta va fi transportată la Unitatea de Primiri Urgențe pentru investigații și îngrijiri medicale suplimentare.

„O femeie de 52 de ani din Bistrița-Bârgăului, în timp ce conducea o autoutilitară pe drumul forestier Blidăreasa din localitate, a suprins și accidentat o femeia de 74 de ani, care circula pe acostament. Șoferița a fost testată alcoolscopic, rezultatul fiind negativ”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al IPJ BN, Diana Pintea.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.