18.5 C
Bistrița
miercuri, iunie 24, 2026

Un pieton a fost lovit de o mașină la Josenii Bârgăului! Altul, pe strada Împăratul Traian din Bistrița

Un echipaj de prim ajutor SMURD a intervenit astăzi în localitatea Josenii Bârgăului, unde un pieton a fost lovit de un autoturism. Un alt pieton a fost lovit în urmă cu puțin timp de o mașină în Bistrița, pe strada Împăratul Traian.

Două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni s-au produs astăzi în județul nostru.

Astăzi, 28 februarie, polițiștii Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident rutier, în localitatea Josenii Bârgăului.

Din primele date, o femeie de 58 de ani din Josenii Bârgăului, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din localitatea, a pierdut controlul direcției, a ieșit în afara părții carosabile, unde a acroșat și accidentat un bărbat de 41 de ani din Prundu Bârgăului care ghida o autoutilitară pentru a ieși din curtea unui imobil și care era condusă de un bărbat de 78 de ani, din aceeași localitate.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. În cazul pietonului, rezultatul testării etilotest a fost de 0,15 mg/l alcool în aerul expirat. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cauza și împrejurările exacte în care a avut loc evenimentul”, potrivit IPJ BN.

Un echipaj de prim ajutor SMURD intervine în aceste momente în municipiul Bistrița, pe strada Împăratul Traian, unde un autoturism a accidentat un pieton.

Din primele informații victima este conștientă și cooperantă.

UPDATE:

„Astăzi, 28 februarie, polițiștii Biroului Rutier Bistrița au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident rutier, în municipiul Bistrița.

Din primele date, un autoturism care circula pe strada Împăratul Traian înspre strada Gării, a surprins și accidentat o femeie de 80 de ani care s-ar fi angajat în traversare străzii, iar după producerea accidentului acesta a plecat de la fața locului.

În urma investigațiilor efectuate, în scurt timp, polițiștii au depistat autoturismul în cauză și pe conducătorul acestuia, un bărbat de 57 de ani, din Bistrița.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, a fost condus la spital pentru a fi prelevate probe biologice în vederea determinării alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar polițiștii continuă cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care a avut loc evenimentul”, informează IPJ BN.

Foto arhivă

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...