9.9 C
Bistrița
vineri, decembrie 5, 2025

VIDEO Mesaj de suflet de la Ada Milea pentru bistrițeni: „Oamenii-s optimiști, dacă ești din BN știi să te bucuri că exiști”

Cu ocazia Zilei Europei, artista Ada Milea a trimis un mesaj de suflet, dar și un cântec pentru bistrițeni. Și alți artiști, actori și chiar profesori au transmis mesaje pentru bistrițeni, prin intermediul Europe Direct Bistrița-Năsăud.

Europe Direct Bistrița-Năsăud a marcat anul acesta într-un mod inedit Ziua Europei. Sâmbătă bistrițenii s-au întâlnit cu producătorii locali de la Produs în Bistrița-Năsăud. Duminică a avut loc o incursiune în istoria și cultura cetății Bistriței, la Casa Argintarului. Tot acolo, pe pereții monumentului istoric a fost proiectat steagul Uniunii Europene.

De departe, cel mai emoționant moment a fost însă un maraton de mesaje video, venite din partea unor bistrițeni.

„A fost un maraton de mesaje de la oameni care își au originile în județul Bistrița-Năsăud. Un mesaj din sufletul lor pentru locuitorii din Bistrița-Năsăud, cu ocazia Zilei Europei. Toate sunt impresionante și diverse, fiecare chiar și-a pus sufletul în mesajul lui. Fiecare cu stilul lui, cu emoția proprie”, a declarat Elena Bărbos, coordonator Europe Direct Bistrița-Năsăud.

Au trimis un mesaj video mai mulți muzicieni, printre care Paul Gogancea și Sorin Borzoș, Vasile Bancea și Dani Năsăudean sau Iarba Fiarelor. Nu a lipsit nici Ada Milea:

„Bistrița-Năsăud, cel mai optimist nume de județ pe care-l aud. Oamenii-s optimiști, dacă ești din Bistrița-Năsăud știi să te bucuri că exiști”, a transmis Ada Milea.

Mesaje au venit și din partea Alinei Schreglmann, de la Forumul Româno-German Nosa Nurnberg, sau din partea creatorului popular Virginia Linul. Au trimis câte un mesaj actorul Adrian Titieni și profesorul Ioan Bâcă. Acesta a fluierat imnul Europei, dintr-o casă veche, din vârf de munte.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.