1.4 C
Bistrița
miercuri, februarie 4, 2026

VIDEO: O bistriţeancă, la Eurovision?!

„Dinastia iubirii” se numeşte piesa cu care Bernice Chitiul din Bistriţa va încerca să cucerească inimile tuturor românilor şi europenilor, la Eurovision. Bistriţeanca s-a calificat în semifinalele celebrului concurs şi este masterandă la Royal College of Music & Drama din Londra.

Berniceya – numele de scenă al tinerei artiste din Bistriţa, Bernice Chitiul – s-a calificat în semifinalele Eurovision România 2019 cu piesa „The Call: Dynasty of Love”:

[arve url=”https://www.youtube.com/embed/AYSA6sj92Vo” /]

Piesele finaliste la Eurovision vor fi stabilite în urma unor spectacole care se vor desfăşura la Arad și Iași. Finala Națională va fi organizată la București, iar evenimentele vor fi transmise în direct de TVR1 şi TVR HD, sub sloganul „Împlinește visul!

Piesa cu care Bernice Chitiul îşi încearcă în acest an norocul la Eurovision a fost compusă împreună cu tatăl său şi a fost selectată din alte 126 de piese care s-au înscris în acest an în competiţie. 24 de piese (după ce Mihai Trăistariu şi Dan Bitman s-au retras din concurs) îşi vor disputa prezenţa la Eurovision care va avea loc în Tel Aviv. Piesa poate fi votată AICI.

De 6000 de ani trăim aspirând la o epocă guvernată de o dinastie a iubirii conturată de pace, țeluri progresiste, unitate. Pentru unii această dinastie a iubirii este o realitate și o trăiesc respirându-i zilnic parfumul contribuind fiecare la ridicarea standardului acesteia, în vreme ce pentru alții este un deziderat, un portal spre ceva mai bun, sau un ideal…”, a explicat Bernice Chitul pentru doarromania.ro.

Bernice Chitiul a participat la Festivalul „Cerbul de Aur Junior”, la Festivalul Mamaia unde a câștigat premiul „Margareta Pâslaru”, dar a ajuns şi în etapa finală a galelor live la X Factor, în 2012. Bernice Chitiul are un palmares impresionant şi de când învaţă la Londra, participând la Ealing Festival of Music, Dance, Speech and Drama, la Solo Singing Trophy, Godalming Festival sau Festival Goblet for female voice, în Londra.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos:  

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.