15.3 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

VIDEO- Salva: O mașină cu volan pe dreapta a ajuns într-un cap de pod, după o depășire periculoasă

Un accident rutier a avut loc în Salva, în această dimineață. Un șofer ce conducea o mașină cu volan pe dreapta a intrat într-o depășire. A ajuns cu roțile în șanț și apoi a fost proiectat pe cealaltă parte de drum, într-un cap de pod. DIn cele două persoane aflate în autoturism, una ar fi în stare mai gravă.

Un apel la 112 anunța un accident rutier în localitatea Salva. Au fost direcționate la caz une chipaj de descarcerare și unul de prim ajutor al pompierilor năsăudeni. De asemenea, echiupaje ale poliției au fost direcționate în zonă.

Conform martorilor accidentului, șoferul unei mașini cu volan pe dreapta s-a angajat într-o depășire. Acesta n-ar fi apreciat lățimea carosabilului, ajungând cu roțile de pe partea stângă în șanț. A pierdut controlul volanului și mașina i-a fost ”aruncată” pe sensul opus, oprindu-se într-un cap de pod.

O femeie ar fi încarcerată, ea fiind pasagerul aflat pe scaunul din stânga. Șoferul ar fi scăpat fără răni” a transmis Mesager 24 de la locul accidentului.

Traficul se dsesfășoară cu greutate în zonă, alternativ.

 

UPDATE

Echipajele de intervenție ale pompierilor militari năsăudeni au găsit la locul solicitării două persoane:

  • conducătorul auto de sex masculin, ieșit pe cont propriu din autoturism, fără mărci traumatice vizibile
  • respectiv pasagerul de pe locul din stânga – față, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani.

Aceasta era blocată în autoturism (nu încarcerată) și a fost extrasă în condiții de siguranță de către pompierii militari care încadrează echipajul de descarcerare, fără a fi nevoie de îndepărtarea elementelor de caroserie.

Tânăra a fost stabilizată de către echipajul de paramedici, prezenta politraumatisme rezultate în urma accidentului rutier și predată echipajului de terapie intensivă mobilă SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița, direcționat în sprijin.

Victima a fost transportată la UPU SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița pentru investigații și îngrijiri medicale amănunțite” au transmis reprezentanții ISU BN.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Un primitiv din Floresti cu un jaf cu nr de anglia fara asigurare. Primul lucru dupa accident a luat numerele jos. Depasea in disperare tot ce intalnea. Pe asta nu l-au vazut autoritatile niciodata pe drum?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...