12.7 C
Bistrița
joi, iunie 12, 2025

VIDEO: Sorin Hognogi, primarul din Spermezeu, urmărit penal de DNA

Primarul comunei Spermezeu, Sorin Hognogi, și-a anunțat astăzi prietenii și comunitatea pe care o conduce că este urmărit penal de DNA.

Primarul Sorin Hognogi a anunțat astăzi, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că este urmărit penal de procurorii DNA.

Doresc să vă transmit un mesaj care nu este neapărat plăcut pentru mine, dar mi place să aflați de la mine despre lucrurile care se întâmplă în comunitatea din Spermezeu”.

Acesta a precizat că în urmă cu aproximativ trei săptămâni a început urmărirea penală pentru primarul Sorin Hognogi și doi colegi din Primăria Spermezeu. Urmărirea face referire la o suprafață de pășune din comuna Dumbrăvița, pentru care în urmă cu patru ani de zile am adoptat o soluție pentru a obține fonduri europene. Sau mai precis subvenție de la APIA, pentru crescătorii de animale din acea localitate.

Procurorii DNA au considerat că acea soluție adoptată de primarul Sorin Hognogi este ilegală.

În urmă cu un an de zile, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud a clasat dosarul deschis pentru aceeași faptă. Primarul din Spermezeu speră ca și procurorii DNA să se convingă că toate fondurile APIA obținute pentru acea suprafață de pășune au fost cheltuite și folosite pentru cetățenii din zonă, fiind foarte benefice pentru ei – a argumentat Sorin Hognogi.

Cu subvențiile obținute de la APIA s-au construit băi pentru tratarea animalelor, dar și un drum de acces în pășune, o stână europeană și adăpători pentru animale. 

„Viața si administrația merg mai departe! Vă mulțumesc pentru susținere!”, a concluzionat Sorin Hognogi. Primarul a subliniat că nu a obținut niciun folos material de pe urma acelor subvenții.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...