-0.4 C
Bistrița
vineri, ianuarie 23, 2026

FOTO: Momente de foc, într-un concurs incendiar, pe stadionul din Bistrița

Ieri, stadionul Jean Pădureanu din municipiu a fost gazda unui concurs altfel. Foc, apă, scări, transpirație, greutăți, cățărări și multă adrenalină, într-o întrecere a luptătorilor cu focul. Cele mai bune echipe, din cadrul serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, au fost premiate.

Peste 100 de oameni care înfruntă focul și situațiile de urgență au fost ieri pe stadionul Jean Pădureanu din municipiu. Aceștia s-au întrecut, în cadrul unui concurs incendiar.

„Şapte servicii voluntare (Sieuț, Feldru, Dumitra, Ilva Mare, Livezile, Lunca Ilvei și Bistriţa) și patru servicii private pentru situaţii de urgenţă (SC Teraplast SA, SC Rombat SA, SC Silvania International SRL și SC Stargate SRL) s-au concurat preţ de câteva ore în cadrul Concursurilor Serviciilor Voluntare şi Private pentru Situaţii de Urgenţă – Etapa Judeţeană. Cele trei probe: pista cu obstacole pe 100 m, stafeta 4 x 100 m și realizarea dispozitivului de intervenţie sunt specifice pregătirii pompierilor militari şi civili, deopotrivă şi au un rol esenţial în formarea deprinderilor necesare celor care luptă zi de zi cu focul”, anunță reprezentanții ISU BN.

În urma susținerii probelor, s-au desemnat câștigătorii locurilor I, II și III, la SVSU și SPSU. Aceștia au primit diplome și cupe. Câștigătorii locului I vor reprezenta județul la etapa interjudețeană, ce va avea loc la Mureș, în perioada 1 – 15 iulie.

Clasamentul final este: la SVSU: locul 1 – SVSU Bistriţa, locul 2 – SVSU Dumitra, locul 3 – SVSU Ilva Mare, iar la SPSU: locul 1 – SPSU Silvania Internaţional, locul 2 – SPSU Teraplast, locul 3 SPSU Rombat”, au anunțat cei de la ISU BN.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: