17.1 C
Bistrița
duminică, iulie 6, 2025

Medicina viitorului a ajuns și la Bistrița, cu un aparat de diagnosticare și monitorizare a epilepsiei!

S-a înregistrat încă o premieră la Spitalul Județean Bistrița. Un aparat performant va ajuta la diagnosticarea și monitorizarea epilepsiei. „Cu această nouă achiziție putem efectua investigații de calitate și, foarte important, avem posibilitatea de a obține a doua opinie medicală, prin telemedicină”, a spus dr. Deak.

Un aparat performant a ajuns ieri la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Este vorba despre un electroencefalograf ce va ajuta în diagnosticarea și monitorizarea epilepsiei. Ce are mai aparte acest aparat este și telemedicina. Adică imaginile pot fi văzute „în directși de un al doilea medic, aflat la distanță.

Dotarea cu acest electroencefalograf nou și performant a fost absolut necesară! Spitalul dispunea de unul, dar era foarte vechi, iar acum, cu această nouă achiziție putem efectua investigații de calitate și, foarte important, avem posibilitatea de a obține a doua opinie medicală, prin telemedicină. Chiar de aici, de la Spitalul Județean, cu ajutorul acestui sistem putem să dăm acces unui medic dintr-o clinică universitară sau dintr-un spital din rețeaua de telemedicină de oriunde din lume. Putem să ne consultăm, să facem schimb de experiență, atât în momentul înregistrării EEG în cabinet, cât și mai târziu, după înregistrarea traseului. Pentru noi, dar mai ales pentru pacient este extrem de util și de important! Mai mult, tot cu ajutorul acestui nou electroencefalograf, printre altele, putem să evaluăm leziunile cerebrale (accident vascular cerebral, tumori, traumatisme), tulburările de memorie, să depistăm unele encefalopatii datorate inflamației creierului, intoxicațiilor medicamentoase sau survenite în tulburari metabolice și chiar să-l utilizăm în stabilirea morții cerebrale. Este o cu adevărat o investiție în sănătate extrem de utilă!”, a declarat dr. Deak Maria Gabriela, medic primar în Neurologie

Investiția a costat 95.000 de lei.

„Vă mai dau încă o veste bună! S-au făcut deja demersuri pentru a forma și perfecționa personalul medical, prin participarea la cursuri dedicate asistenților și tehnicienilor EEG, pentru creșterea nivelului de pregătire a acestora!”, a explicat Radu Moldovan, președintele CJ BN, pe pagina sa de Facebook.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătăți dulci, dar sănătoase, la Gelateria Aniela, în meniul fără zahăr: tarte, rulouri, batoane raw-vegane sau magiunele

Vitrinele cofetăriilor și gelateriilor sunt pline de bunătăți ce fac cu ochiul oricărui trecător. Culori, texturi...

Noutățile verii, la Gelateria Aniela: Berry Cup, Limonadă AlVera și Ice Summer Drinks cu cafea sau Matcha

O vară cu arome noi, răcoritoare, v-a pregătit Gelateria Aniela! Și continuă să ne surprindă cu...

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.