19.4 C
Bistrița
joi, iulie 3, 2025

Un filatelist originar din Vaslui, propus ca Cetățean de Onoare al municipiului

Acum aproape 60 de ani, a ajuns la Bistrița și declară că aici a găsit sensul filateliei. Pasiunea sa a pus un accent pe dezvoltarea arhitecturii municipiului. Așa că s-a propus ca Mircea Calu să primească titlul de Cetățean de Onoare al Bistriței.

Consilierii locali vor decide săptămâna viitoare dacă vor acorda sau nu încă un titlu de Cetățean de Onoare al Bistriței.

Cel propus pentru acest titlu este vasluian la origini, însă e mutat în Bistrița din 1962. Adevărata filatelie a decosperit-o la Bistrița, după cum el însuși declară.

Colecția impresionantă de cărți poștale și fotografii vechi a lui Mircea Calu a adus o contribuție semnificativă arhitecturii Bistriței. Tocmai de aceea a fost propus pentru acordarea acestui titlu.

Propunerile vin de la Bacău, Sibiu și Bistrița. Mai jos, întreaga documentație privind propunerea de acordare a titlului onorific.

Mircea Calu

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noutățile verii, la Gelateria Aniela: Berry Cup, Limonadă AlVera și Ice Summer Drinks cu cafea sau Matcha

O vară cu arome noi, răcoritoare, v-a pregătit Gelateria Aniela! Și continuă să ne surprindă cu...

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...