2.8 C
Bistrița
luni, ianuarie 26, 2026

VIDEO: 10 milioane de euro, pentru Rodna…?!

Foarte multe lucrări prevăzute în diferite proiecte vor începe în această primăvară, la Rodna! Dar veștile bune nu se opresc aici.

Invitat la emisiunea Direct în Problemă, moderată de Iulia Stupinean, primarul din Rodna – Valentin Grapini – a explicat că a identificat două surse de finanțare.

Edilul a precizat că vrea să continue să atragă fonduri europene pentru Rodna și în 2020. „Am identificat două surse de finanțare pe Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM)”, a subliniat Valentin Grapini, convins că sunt proiecte de interes comunal foarte importante.

Centrul de vizitare Parcul Național Munții Rodnei a fost trecut și în oferta noastră electorală din 2016. Însă planul de management al parcului nu s-a finalizat decât anul trecut. Astfel încât nici linia de finanțare nu a putut fi accesată decât în acest an”, a precizat Valentin Grapini.

Este vorba despre un proiect de 10 milioane de euro. 7 milioane de euro revin Parcului Național, iar 3 milioane revin comunei Rodna.

Vom avea un centru de vizitare a Parcului Munții Rodnei foarte frumos și foarte bine gândit și structurat pentru turiștii care ne vor călca pragul”, a mai spus Valentin Grapini.

Un al doilea proiect care va demara la Rodna în acest an se referă la dotarea centrului SVSU. „Suntem stațiune turistică de interes local și vom deveni stațiune turistică de interes național. Mi se pare corect ca tot ce ține de situațiile de urgență, Salvamont și toate celelalte necesare intervenției în folosul cetățenilor, să fie foarte bine dotate…

La începutul anului, primarul își propusese să achiziționeze din bugetul local o autoutilitară nouă, specializată în stingerea incendiilor.

Proiectul acesta a venit ca o mănușă. Nu mai avem nevoie decât de o cofinanțare de 2%. Putem să ne dotăm astfel noul centru SVSU. Din punctul de vedere al specialiștilor, acest centru va deveni un centru regional. Va deservi toate localitățile din preajma Rodnei. L-am structurat și l-am gândit foarte bine, astfel încât să devină un centru SMURD cu toate dotările necesare”, a mai spus Valentin Grapini.

Mai multe detalii despre proiectele și problemele din Rodna puteți afla urmărind întreaga emisiune, mai jos:

[arve url=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbistriteanul.ro%2Fvideos%2F170218734202620%2F&show_text=0&width=560″ /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: