25.6 C
Bistrița
miercuri, iulie 1, 2026

Petiția inițiată de medicii bistrițeni dă roade: persoanele asimptomatice, cu COVID 19, tratate în carantină

O petiție inițiată de medicii bistrițeni a ajuns până la urechile Ministerului Sănătății. Astfel, pacienții cu COVID-19, asimptomatici, vor putea fi tratați în carantină. Iar carantina poate fi chiar și la domiciliu, dacă pacientul poate sta separat de familie.

Dr. Anca Moldovan de la ATI a inițiat o petiție, care a fost semnată de sute de cadre medicale.

Pentru a stopa răspândirea COVID-19, dar și pentru a proteja cadrele medicale, prin petiție se cerea tratarea pacienților cu COVID-19, asimptomatici, în carantină sau izolare.

Mesajul integral al petiției îl puteți reciti aici:

PETIȚIE a medicilor: Cerem celor care dispun iresponsabil de viețile noastre și ale pacienților să schimbe „ordinele”

S-ar părea că vocea lor a fost auzită. Și nu doar atât, ci și luată în considerare.

Astfel, ministrul sănătății a adus o modificare ordinului 414 din 11 martie 2020 privind termenul și condițiile carantinării.

Astfel, prin modificarea adusă, CARANTINA e denumirea ce se poate folosi și pentru carantină la domiciliu sau izolare la domiciliu.

Totodată, în carantină se vor plasa chiar și persoanele depistate cu COVID-19 asimptomatice, exact cum cereaau și medicii prin petiție.

Cei carantinați, depistați pozitiv cu COVID-19 vor primi directive clare privind igiena și vor fi consultați periodic de cadre medicale puse la „dispoziție” de DSP a județului în care se face carantinarea.

Întrega modificare poate fi consultată aici.

ordin 622 modificare 414

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.