22.9 C
Bistrița
miercuri, iunie 24, 2026

Vindecați de COVID-19, le-au ieșit testele din nou pozitive! CÂȚI bistrițeni au ajuns, pentru a doua oară, la spital:

Persoanele care se vindecă de COVID-19, pot să iasă din nou pozitivi, la retestare. S-a întâmplat acest lucru și în cazul unor bistrițeni. CE spun specialiștii cu privire la „reinfectare”:

Au fost testați pozitiv cu COVID-19 și au ajuns în spital. Au trecut cu brio peste, și au primit două teste negative, semn că sunt vindecați. S-au externat, au mers acasă, dar apoi au fost retestați pozitiv.

„Au fost patru astfel de cazuri. Nu e vorba de o reinfectare. Virusul rămâne în corp, încă o perioadă, și se poate reactiva. Dar în majoritatea cazurilor sunt asimptomatici. Și sunt internați, conform protocolului, și monitorizați. Dar la scurt timp le reiese testul negativ și sunt externați. Cred că deja toți patru la care li s-a reactivat virusul au fost externați”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, șefa DSP BN, Anca Andrițoiu.

Din cei patru, trei au fost retestați după ce au avut o formă ușoară de tuse sau stare febrilă. Testele au ieșit pozitive, au fost internați, monitorizați și apoi externați.

„Un bărbat a făcut un AVC, și așa a ajuns la spital. Fiind fost pacient cu COVID-19, a fost retestat, conform protocolului. Rezultatul i-a venit pozitiv. A fost monitorizat la noi la spital și apoi retestat. Iar când testul i-a ieșit negativ, bărbatul a fost transferat la Cluj, la neurologie, pentru că era destul de grav”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, managerul SJUB, Gabriel Lazany.

Conform unui raport al specialiștilor, virusul mai rămâne o perioadă de timp în corp, și se poate reactiva. Dar de cele mai multe ori, la reactivare, pacientul e asimptomatic, sau face forme foarte ușoare. S-ar părea că nu ar mai fi nici măcar contagios. Și de cele mai multe ori, la scurt timp după activare, retestarea e negativă.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...