20 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Pasul Rotunda, închis! CE vă sfătuiesc jandarmii dacă porniți în drumeție:

Pasionații de munte pot încă să meargă în drumeții. Totuși, nu în Pasul Rotunda care, de ieri s-a închis. Jandarmii montani atrag însă atenția cu privire la câteva lucruri:

Deși e mijlocul lunii noiembrie, drumețiile pe poteci de munte sau drumuri forestiere nu sunt încă interzise.

Totuși, jandarmii montani informează faptul că de ieri, Pasul Rotunda din Munții Rodnei e ÎNCHIS:

Aceștia patrulează periodic și în alte zone frecventate de turiști sau localnici: zona Valea Măriilor, Valea Vinului şi Valea Blaznei, Pasul Tihuţa şi Colibiţa. Momentan, în aceste zone nu există probleme.

Totuși, jandarmii montani transmit turiștilor că, în această perioadă, e esențial să se țină cont de câteva aspecte.

Toţi cei care doresc să se deplaseze către aceste zone trebuie să aibă maşinile dotate corespunzător. În scopul evitării unor accidente nedorite şi pentru a fi în siguranţă, Jandarmeria Montană vă recomandă ca înainte de a pleca în excursie să vă informaţi asupra itinerariului propus, gradului de dificultate, respectiv a stării vremii. Plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat. În cazul apariţiei dificultăţilor pe traseu sau a înrăutăţirii vremii, retrageţi-vă la cea mai apropiata cabană. În caz de accident, anunţaţi Jandarmeria Montană prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112, specificând următoarele:
– datele de identificare ale persoanei care anunţă;
– ce s-a întâmplat;
– câte persoane au nevoie de ajutor;
– unde sunt persoanele aflate în dificultate;
– când s-a produs accidentul” transmit reprezentanții IJJ BN.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: