15.1 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

SONDAJ pentru părinți: Ce părere aveți despre cursurile online sau testarea elevilor la școală…?!

Un sondaj de amploare circulă de ieri în mediul online: părinții sunt invitați să-și dea cu părerea în legătură cu orele online sau testarea elevilor la școală. Inițiativa aparține Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți din învățământul preuniversitar.

Este primul sondaj major în rândul părinților, după un altul, derulat anul trecut, când au fost închise toate școlile, în urma scenariului roșu. Cei mai mulți dintre părinți considerau atunci că școala respectă regulile de prevenire și că deschiderea școlii nu a dus la creșterea numărului de cazuri Covid-19.

Părinții sunt invitați de această dată să-și spună părerea despre școala fizică versus  școala online, testarea elevilor, măsurile de prevenție, dar și despre modificarea structurii anului școlar.

Sondajul este realizat de Federația Națională a Asociațiilor de Părinți – Învățământul Preuniversitar.

Sondajul poate fi completat aici.

„În contextul pandemic în care ne aflăm și care a influențat activitățile educative din unitățile de învățământ din întreaga lume, FNAP vă invită să răspundeți la câteva întrebări care vizează percepția dumneavoastră cu privire la impactul imediat și pe termen mediu al acestor activități asupra instruirii elevilor”, argumentează inițiatorii acestui demers. 

Părinții sunt întrebați în legătură cu progresul copiilor în acumularea de cunoștințe și nevoia de activități remediale, eficiența școlii online sau prelungirea anului școlar.

De asemenea, ei pot să transmită din îngrijorările cu care s-au confruntat de-a lungul orelor online. Părinții sunt invitați să-și dea cu părerea și în legătură cu predarea în format fizic, în diverse condiții – modificarea structurii anului școlar pe viitor, testarea Covid-19 în școli sau respectarea măsurilor de prevenție.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: