22.6 C
Bistrița
joi, iunie 11, 2026

VIDEO: Un urs lovit de tren se târăște până într-o curte, unde își dă ultima suflare

Un urs a fost văzut agonizând pe carosabil, în Măgura Ilvei. Acesta fusese lovit de tren, în miez de noapte. S-a târât până într-o curte, unde și-a dat ultima suflare.

În noaptea de 22 spre 23 august, puțin după miezul nopții, două persoane care circulau prin Măgura Ilvei au văzut un urs pe carosabil.

Acesta era lovit și abia se târa. Agonizând, a căzut în curtea unei case unde și-a dat ultima suflare.

Apelul la 112 a fost în jurul orei 00.30. E vorba de un urs de vreo 5 – 6 ani. A fost lovit de tren și s-a târât până în curtea unui localnic, unde a și murit. Au intervenit cei de la Poliție, Jandarmi, Direcția Silvică. Astăzi l-am dus la DSV ca să fie incinerat”, a explicat, pentru Bistriuțeanul.ro, reprezentantul Asociației de Vânătoare AV Buia, Iosif Pop Buia.

Polițiștii au fost informați printr-un apel la 112, că în localitatea Măgura Ilvei un urs s-a deplasat în curtea unui imobil, unde a decedat. Colegii care au intervenit la caz au predat cadavrul unei asociații de vânătoare”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al IPJ BN, Paul Rodilă.

Zona Ilvelor NU este o zonă de habitat pentru urși. Cu toate acestea, înmulțirea necontrolată a acestora i-a împins până în aceste zone.

Zona Ilvelor nu este o zonă bună pentru casa ursului. Efectivul lor ar trebui să fie ZERO. Cu toate acestea, după ultimele estimări, ar fi vreo 29.

De exemplu, toamna, înspre seară, în zonele astea pot fi zăriți ușor până la 10 urși. Că urșii îi hrănim indirect, ca să spun așa. Noi punem mâncare pentru mistreți. Dar vine ursul și mănâncă, iar mistrețul coboară în sat. Trebuie găsită o soluție, că în câțiva ani urșii ne vor mânca pe noi!”, a mai subliniat Pop Buia Iosif.

ATENȚIE! Imagini cu puternic impact emoțional!

 

ARTICOLE SIMILARE

10 COMENTARII

  1. Da de i-ar calca trenul pe toti , sa dispara dr.acului ca s-a ingrozit lumea de ei ! Exact… iubitorii de ursi impreuna cu politrucii astia ai nostri de cafea , ar fi in stare sa-l pedepseasca pe mecanicul de tren … ! Oare n-a primit ordin Politia sa faca dosar penal ptr uciderea ursului ?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.