13.7 C
Bistrița
luni, noiembrie 17, 2025

Gabriel Lazany: Se fac ultimele lucrări! Într-o lună de zile inaugurăm noul UPU!

Lucrările la noua Unitate de Primiri Urgențe au intrat în linie dreaptă, pe ultima sută de metri. Conform declarațiilor managerului SJUB, inaugurarea s-ar putea face într-o lună de zile.

Noul UPU – SMURD!

Ne apropiem de finalizarea lucrărilor. Am intrat în ultima etapă: canalizarea și amenajările exterioare. Mergem înainte!”, a scris azi managerul SJUB, Gabriel Lazany, pe pagina sa de Facebook.

Prezent în emisiunea Bistrițeanul LIVE de săptămâna trecută, acesta a explicat că lucrările sunt finalizate în proporție de 99 la sută, în interior. Ar mai fi de realizat unele finisări, mici detalii de pus la punct și de amplasat mobilierul.

Într-o lună de zile, cam așa, vom inaugura noul UPU!”, a declarat Lazany în cadrul emisiunii.

Despre modernizarea și extinderea UPU s-a vorbit încă din 2018, când s-au făcut primele demersuri în acest sens. Licitația pentru lucrări a dat bătăi de cap, fiind puțini ofertanți.

În luna februarie 2020 s-a semnat contractul. În cele din urmă, în vara lui 2020 au început lucrările efective de modernizare și extindere a noii Unități de Primiri Urgențe.

Noul UPU va avea o suprafață de 1.400 mp. Proiectul de 2,7 milioane de euro este finanțat prin POR, cu o cofinanțare de la Consiliul Județean BN.

Raed Arafat, prezent la inaugurarea heliportului a declarat că noul UPU va stârni invidia multor spitale din țară.

VIDEO: CUM arată noua secție UPU a Spitalului Județean Bistrița

FOTO/VIDEO – Raed Arafat, despre noua secție UPU: Veți stârni invidia multora dintre colegi

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos:

Profesioniștii de la WAXUS Imobiliare sunt alături de tine, de la prima idee de a-ți cumpăra un imobil, până devine proprietatea ta

WAXUS Imobiliare a ajuns și la Bistrița. Cu o experiență de câțiva ani în piața imobiliară,...